Bylinky

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis)

„Bylinkári ho odporúčajú ako bojovníka protivírusom.“

Domovom yzopu lekárskeho je východné Stredomoriea stredná Ázia a ľudovo sa nazýva izopek, ľanovec či bylina poslednej pomoci.

Rozkonárená bylina dorastá do výšky asi 50 centimetrov a aromaticky vonia. Yzop má príjmenú vôňu a do strednej Európy ho priniesli v 10. storočí benediktínski mnísi, ktorý ho hojne využívali na výrobu likérov. Arabi zas pripravujú z yzopu nápoj nazývaný šerbet. Kvietky majú modrú, ružovú alebo bielu farbu a kvitnú v júli. Yzop lekársky obsahuje až 1% silice so zložkami pinokamfén, pinén a limonen. Obsahuje peridin, diosomín, ktorý posilňuje steny ciev. Päť gramov rastliny ho obsahuje asi 300 mg, 3 – 6 % flavonových glykozidov, 8 % trieslovín a triterpenové kyseliny oleanovú a ursulovú s antivírusovým a antibakteriálnym účinkom. Inhibuje vírus HIV. Bylinkári ho používajú pri chronickej bronchitíde, prieduškovom katare, kašli, astme, zápaloch bronchov a nervov, pľúcnych, obličkových, močových, chronických črevných, žlčníkových a žalúdočných problémoch, kŕčových žilách, hemoroidoch, nadúvaní.
Podľa starých herbárov je vhodným prostriedkom, ktorý zastavuje nežiadúce potenie. Podľa bylinkárov pomáha pri problémoch v klimaktériu a bolestivej menštruácii a uvoľňuje hlieny. Yzop je najrozšírenejšou očistnou bylinou v mágii a informácia o jeho účinkoch je zaznamenaná už v Biblii. Na jeho listoch rastie organizmus produkujúci penicilín. V kulinárstve sa používa ako obľúbená korenina Stredozemia do omáčok, šalátov, na nakladanie zeleniny, do vín a likérov.

Bylinkári odporúčajú čaj na chrípku a nachladnutie

Čaj si urobíme z 2 decilitrov vriacej vody, ktorú zalejeme 1 kávovou lyžičkou drogy, necháme lúhovať desať minút, precedíme.

Yzop lekársky nájdete v prípravkoch DIOCHI: DiNAvir kvapky.

E-SHOP TU!

Ešte si prečítajte:

Pridaj komentár

V košíku nie sú žiadne produkty.