Stavebné látky pokožky kolagén a peptidy
V čom spočíva prirodzené zdravie a krása pokožky? Ako vieme oddialiť proces starnutia a nezávisle od veku si zachovať životaschopnosť buniek? V čom je tajomstvo pevnej, plnej a hladkej pleti?
Kolagén je základnou bielkovinou ľudského organizmu. Je zodpovedný za pružnosť, elasticitu a pevnosť pokožky. Predstavuje 30 % celkového objemu ľudskej bielkoviny a až 70 % hmoty kože. Už po 25. roku života náš organizmus stráca schopnosť tvorby prirodzeného kolagénu a po 45. roku sa jeho tvorba zastavuje. Prehlbujú sa vrásky okolo očí, medzi obočím, na čele, nosolícne vrásky, vznikajú vačky pod očami, pružnosť pokožky klesá, koža sa krčí a ochabuje…. Kolagén je väzivový glykoproteín, je hlavnou súčasťou tkanivového spojiva. Dodáva pokožke pevnosť a elasticitu. Je tvorený aminokyselinami a obsahuje špecifické aminokyseliny, ako je glycín, pralín, hydroxyprolín, arginín, argirelín. Pri postupnom starnutí sa rozpustný kolagén mení na nerozpustný. Kolagén sa degeneruje a jeho schopnosť viazať vodu prudko klesá. Slovo kolagén pochádza z gréčtiny: cola – lepidlo a genno – rodiť. Je to bielkovina, ktorá „lepí“, „spája“ bunkové prvky, formuje z nich tkanivá i orgány. Vyskytuje sa vo všetkých orgánoch, slúži ako látka spájajúca bunky. Kolagénové vlákna sú pospájané do hustej siete, ktorá tvorí objem a hustotu kože. Drží celistvosť kontúr tváre a zabezpečuje jej pružnosť (koža sa po mimickom pohybe vráti do pôvodnej formy a nenalomí sa štruktúra – neprehlbujú sa vrásky).
Účinky kolagénu:
* priama, veľmi intenzívna hlboká hydratácia pokožky,
* zvýšenie elasticity, pevnosti a pružnosti pokožky,
* vyhladenie drobných vrások a redukcia hlbokých vrások,
* spomalenie procesu starnutia pokožky,
* hodvábny vzhľad pokožky,
* urýchlenie hojenia rán, jaziev a štrukturálnych zmien kože,
* regenerácia buniek,
* regenerácia nechtov, vlasov, vlasovej pokožky.
Kolagén je jedným z najdôležitejších proteínov, ktorý robí našu kožu elastickou, pružnou a dodáva jej mladistvý vzhľad. Kolagén sa nachádza po celom tele, je identifikovaných až 29 jeho typov. Kolagén typu I, ktorý je vytvorený z aminokolagénu C a kyseliny hyalurónovej, zohráva hlavnú úlohu v regenerácii pokožky. Redukuje príznaky starnutia a dodáva pleti silu a pružnosť.
Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu
Vitamín C dokáže podporiť syntézu kolagénu a obmedzovať jeho rozpad. Kolagén pracuje ruka v ruke s elastínom a spoločne podporujú pevnosť a elasticitu pleti. Zjednodušene povedané kolagén pôsobí ako rám, vďaka ktorému je pleť vypnutá a pevná, zatiaľ čo elastín stojí za jej pružnosťou. Spojivové štruktúry zložené z kolagénu (poznáme ich ako kožné papily), ktoré sa nachádzajú v dermis, sa s jeho znižujúcou hladinou v pleti zmenšujú a oslabujú. Skúsenosti ukazujú, že aplikovaný vitamín C môže významne zvýšiť hustotu aj počet dermálnych papíl. Vitamín C je tiež silným antioxidantom, ktorý dokáže neutralizovať v pleti voľné radikály. Voľné radikály sú atómy alebo molekuly s nespárovaným elektrónom. Keď voľný radikál „ukradne“ elektrón z jedného z proteínov v kolagénovom vlákne, dôjde k zmene v chemickej štruktúre kolagénu a vo vlákne vzniknú malé „dierky“. Potom v priebehu rokov vo vlákne dochádza k ďalším poškodeniam, kolagén prestáva správne fungovať. Výsledkom je, že pleť začína byť zvädnutá a formujú sa v nej vrásky. Aj keď naša pleť má prirodzene bunkové enzýmy a ďalšie metabolické „páky“, ako sa s oxidačným stresom vyrovnať (patria k nim aj antioxidanty), starnutie a negatívne vplyvy okolia, ako sú slnečné UV žiarenie, fajčenie a znečistené životné prostredie, môžu tieto mechanizmy blokovať. Vitamín C tiež napomáha regeneráciu zoxidovaného vitamínu E. Vitamín E je silný antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý hrá taktiež dôležitú úlohu v prevencii oxidatívneho poškodenia lipidovej kožnej membrány.
Kolagén na tanieri
I keď kolagén je predovšetkým súčasťou živočíšnej stravy, za predpokladu, že telo dostáva všetko, čo potrebuje, a že sa vyvaruje zlému životnému štýlu, dokáže nezávislú produkciu kolagénu do veľkej miery ovplyvniť.
Slnečnicové semienka: Tento výborný zdroj zinku a magnézia je i plný železa a medi, živín, ktoré predchádzajú rozpadávaniu kolagénu.
Chia semienka: Sú jedným z najlepších rastlinných zdrojov omega-3 mastných kyselín a železa s prirodzene vysokým obsahom bielkovín.
Tekvicové semienka: Sú zdrojom zinku, magnézia a železa, obdahujú potrebné minerály pre syntézu kolagénu.
Sezamové semienka: Je to výživová bomba plná vápnika, zinku, železa, magnézia a vitamínu B1, ktorý aktívne bráni rozpadu kolagénu.
Vlašské orechy: Je to výborný zdroj omega-3 mastných kyselín a zinku.
Kokos: Obsahuje až prekvapivo veľa bielkovín a vitamíny skupiny B, ktoré takisto podporujú tvorbu kolagénu.
Mandle: Sú dokonalá potravina pre pokožku
s veľkým množstvom bielkovín, magnézia, medi, kremíka, vlákniny, vitamínu E a železa.
Ľanové semienko: Predstavuje najlepší rastlinný zdroj vlákniny plný omega-3 mastných kyselín, vitamínu E a vitamínov skupiny B.
Tvorbu kolagénu v tele možno podporiť i zvýšenou konzumáciou ďalších živín vrátane vitamínu C, medi, ale aj kremíka, ktorý nájdeme v orechoch, beta-karoténu, prolínu prítomného vo vaječných bielkoch, syroch, fazuli, v kapuste, v andokianídov, látok nachádzajúcich sa v ostružinách, čučoriedkach, čerešniach a malinách. Naša strava by na podporu vlastnej tvorby kolagénu mala ďalej obsahovať dostatok magnézia a hlavne dostatok bielkovín.
Peptidy delíme podľa obsahovaných aminokyselín na tri podkategórie, na polypeptidy, oligopeptidy a bielkoviny. Peptidy stimulujú bunkové syntézy. Ako príklad môžeme uviesť kolagén, ktorý udržuje našu pokožku mladistvú a vypnutú. Peptidy sú biologicky aktívne molekuly, ktoré sú schopné naštartovať v koži metabolické procesy. Sú to najmenšie reťazce proteínov/aminokyselín, ktoré sa podieľajú na stavbe molekúl v bunkách a sú nevyhnutné pre ich zdravé fungovanie v orgánoch a žľazách organizmu. Vďaka doplneniu peptidov do väzieb v bunkách prichádza k regenerácii a revitalizácii poškodených životne dôležitých vnútorných orgánov, imunitného systému a kože od úplného základu – od stavebných molekúl buniek. Pomocou peptidov je možné stimulovať kľúčové funkcie pokožky: posilňovať jej prirodzenú obranyschopnosť, zvyšovať jej pružnosť a zlepšovať pevnosť. Peptidy stimulujú tvorbu nových kolagénových vlákien a chránia extracelulárnu hmotu pokožky pred stratou dôležitých enzýmov. Dokážu redukovať aj mimické vrásky. Takže už poznáme odpovede na všetky otázky, ktoré sme si na začiatku položili. Dopĺňať do pokožky jej vlastné stavebné zložky je tá najprirodzenejšia cesta, akou vieme cielene spomaľovať proces starnutia buniek a navrátiť pokožke vitalitu. Vďaka účinným látkam, ktoré v pleti dokážu ďalej samostatne pracovať vieme vyskladať v každej pleti taký objem a hustotu vlákien, že starnúť budete iba do krásy!
Autorka: Katarína Žužičová
Ďalšie odporúčané produkty:
-
DIOLIFT HYDROGEL
hydratácia pleti 22,95€• hydratačný liftingový hydrogél
• má chladivé, sťahujúce účinky, okamžite hydratuje
• vyhladzuje vrásky, omladzuje, regeneruje, nezanáša póry
• podporuje tvorbu vlastnej Kyseliny hyalurónovej
• stimuluje podkožné väzivo – výborný na masáž tváre
• má relaxačné účinky na unavenú pokožku
• vhodný aj ako podklad pod bežný krém
• účinný pri a proti zvýšenej pigmentácii, po opaľovaní
• vhodný na všetky typy pleti, aj na veľmi citlivú pokožku
• zvyšuje sebavedomie a dobrú náladu -
ESTROZIN krém
ženský hormonálny systém, denný a nočný krém 19,55€• ženský hormonálny systém
• vhodný ako denný aj nočný krém
• harmonizuje ženský hormonálny systém
• spevňuje a vypína prsia
• vyhladzuje vrásky
• pôsobí na elasticitu pokožky
• eliminuje strie na pokožke,
• proti starnutiu a na rýchlu regeneráciu pokožky
• zbavuje strachu, uvoľňuje stres, dodáva odvahu
• upevňuje pocity ženskosti – podporuje ženskú energiu