Zdravie

Rozkolísané hormóny

Príznaky klimaktéria sú závislé na funkčnej príčine, na hormonálnej disbalancii v období, kedy žena vstupuje z aktívneho obdobia sexuálneho života do menopauzy.

Každá žena má možnosť voľby, akým smerom sa v období prechodu vydá. Či bude akceptovať liečbu klasickou medicínou, či uprednostní liečbu homeopatickú alebo vyskúša bylinné výživové doplnky.


Prejavy ženského klimaktéria
Najčastejším prejavom obdobia ženského klimaktéria je porucha pravidelnosti menštruačných cyklov. Cykly sa môžu skracovať, predlžovať, môže dochádzať k rôzne dlhému obdobiu bez krvácania. V tomto období existuje tiež zvýšené riziko vzniku zbytočnej sliznice maternice, rastov fibrómov – nezhubných väzivových útvarov. K ďalším prejavom, pre ženy dosť nepríjemným, patria návaly horúčavy, ktoré sa objavujú až u 80 % žien. Sú charakterizované náhlym vzostupom teploty – najmä pocit tepla na tvári, hrdle, niekedy aj hrudníku. Dosť často sú sprevádzané aj potením, ktoré je veľmi nepríjemné. Tieto epizódy potenia trvajú rôzne dlhé obdobie, niekedy sekundy, inokedy minúty. Po návaloch horúčavy a potení môžu naopak prísť pocit chladu, trasenie, zimomravosť. Často sa vyskytujú aj v noci a môže sa zhoršovať aj spánok. Okrem týchto problémov sa vyskytujú aj problémy so psychikou. Bežné sú prejavy slabosti, nevýkonnosti, úzkosti. Práve úzkosť sa vyskytuje veľmi často a stáva sa, že sa prehĺbi do depresie a často vedie k predpisovaniu antidepresív alebo liekov na upokojenie. Ženy bývajú podráždené, nesústredené, s menšími či väčšími poruchami pamäte. Stavy slabosti sprevádzajú aj závraty. Psychické problémy odrážajú rozkolísané hormonálne hladiny. Zmeny telesnej konštitúcie a priberanie na hmotnosti sú ďalšie nepríjemné zmeny, ktoré klimaktérium sprevádzajú. Každá žena by mala vedieť, že medzi 40. a 50. rokom fyziologicky dochádza k priberaniu na váhe, zvyčajne o 10 % hmotnosti. V tomto období sa znižuje metabolizmus a tiež sa mení rozloženie telesného tuku, najviac sa zväčšuje objem brucha. Okrem toho vďaka hormonálnej nerovnováhe dochádza k zadržiavaniu vody a sodíka, čím vznikajú opuchy členkov, rúk a brucha. Najviac sa to prejavuje v druhej polovici cyklu. Ak žena neupraví stravovacie návyky a fyzickú aktivitu, začne nekontrolovateľne priberať na váhe. Vplyvom hormonálnej nerovnováhy sa objavujú tiež bolesti prsníkov, takzvaná mastodýnia, niekedy od skončenia menštruácie po začiatok novej. Inokedy sa vyskytujú už od polovice ovulačného cyklu. Aj poruchy sexuálneho života patria do obdobia klimektéria. Vďaka hormonálnym zmenám sa znižuje pocit libida, často sa objavujú bolesti počas pohlavného styku. Bolesti hlavy, tŕpnutie končatín, slabosti, závraty, niekedy pocity búšenia srdca môžu byť ďalšími sprievodnými príznakmi tohoto obdobia. Hormonálne zmeny majú vplyv tiež na pokožku a jej vzhľad. Pokožka stráca vodu, ubúda kolagén, tvoria sa tak výraznejšie vrásky, zrýchľuje sa jej starnutie. K ďalším nepríjemným problémom v období klimaktéria patrí aj vznik osteoporózy alebo rednutia kostí, ktoré je opäť zapríčinené hormonálnou nerovnováhou. V tomto období často dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a  cholesterolu. Zvýšené je aj riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a chorôb močových ciest, najmä inkontinencia a močové zápaly.


Ako eliminovať problémy spôsobené nerovnováhou hormónov?
Problémy je možné riešiť nielen pomocou hormonálnej substitučnej terapie, ale aj zmenou životného štýlu a pomocou fytoterapie a homeopatie. Dôležitá je úprava jedálneho lístka. Žena prechádzajúca týmto obdobím by mala dávať prednosť potravinám, ktoré priaznivo pôsobia na kosti a srdce. Potraviny by mali byť bohaté na minerály, ako sú vápnik, horčík, fosfor, kremík vitamíny, mastné kyseliny, najmä omega 3. Ideálne je uprednostniť rastlinné bielkoviny pred živočíšnymi, veľmi dobré je zaradiť do jedálneho lístka strukoviny, ktoré sú prirodzeným zdrojom fytoestrogénov. Vzhľadom k poklesu metabolizmu musí žena znížiť aj množstvo prijímaných potravín, obmedziť cukry, alkohol, kávu, štipľavé pokrmy, údeniny a tučné jedlá. Ideálne je aj prestať fajčiť. Zmena by sa mala dotýkať aj pohybovej aktivity. Jej cieľom je udržať dokonalú funkčnosť kardiovaskulárneho aparátu, znížiť úbytok kostnej hmoty, zachovať primeranú hmotnosť, znížiť výskyt návalov. Z fyzickej aktivity je ideálna rýchla chôdza, pomalý beh, jóga, jazda na bicykli, plávanie… Je dôležité vybrať pre každú ženu to, čo jej vyhovuje najviac. Ak sa v tomto období objavia vážne problémy (ako sú nádorové ochorenia), potom pochopiteľne, musíme voliť agresívnu liečbu klasickou medicínou.


Možnosti klasickej medicíny na liečbu klimakterických problémov

Hormonálna liečba, ktorú ponúka klasická medicína, bola predpisovaná na reguláciu cyklov, prevencii endometrie, na reguláciu väzivových zmien v prsníkoch. V súčasnosti existuje množtvo hormonálnych prípravkov, ktoré by sa mali predpisovať presne na mieru každej pacientke. Podávanie hormonálnej liečby nie je možné každej žene. Najmä tam, kde žena prekonala nádorové ochorenie, ak je aktívna fajčiarka, ak je prítomná porucha krvnej zrážanlivosti alebo ak prekonala tieto ochorenia: cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, žilová trombóza, pľúcna embólia. Relatívny problém je hypertenzia, diabetes, zvýšená hladina tukov a nadváha. Klasická medicína ale neponúka len liečbu hormonálnu. Podľa príznakov poskytuje aj lieky na ďalšie problémy. Medzi najčastejšie lieky tohoto obdobia patria lieky upokojujúce psychiku, pôsobiace na depresiu, teda antidepresíva, alebo lieky odstraňujúce úzkosti – anxiolytiká. Ďalej sú veľmi často podávané antihypertenzíva na zníženie krvného tlaku. Pri zvýšenej hladine cholesterolu sa nasadzujú najčastejšie statíny na zníženie hladiny tukov.


Aké sú možnosti prírodnej terapie?

Z fytoterapie uvádza literatúra olej z pupalky dvojročnej, ktorého účinok potvrdzuje niekoľko vedeckých štúdií. Ich závery sú jednoznačné, táto rastlina ovplyvňuje bolesti v prsiach, predmenštruačný syndróm a návaly horúčavy. K ďalším prírodným látkam, ktoré priaznivo pôsobia na obdobie klimaktéria zaraďujeme izoflavóny, ktoré sa vyskytujú najmä v rastlinách ako je sója, čaj, ďatelina a cícer. Ďalšie látky – lignány – účinkujúce v tomto období, sa vyskytujú v obilninách, strukovinách, ovocí, riasach, zelere, ľanových semienkach, uhorke, rajčinách a ďalších. Pri izoflavonoidoch je dokázané, že znižujú návaly horúčavy od prvého mesiaca liečby. Veľmi veľký výber je pri použití homeopatických liekov. Jestvuje tu mnoho možností výberu podľa jednotlivých príznakov a problémov danej pacientky. Zameriava sa na fyzické ale aj psychické problémy, na rôzne patologické emócie. K prípravkom, ktoré obsahujú fytolátky účinné pri klimakterických poroblémoch, patrí najmä ESTROZIN. Fytolátky, ktoré obsahuje, harmonizujú hormonálny systém ženy, zmierňujú problémy vyvolané rozkolísanou hladinou. Ďalším prípravkom, ktorý môže byť významným výživovým doplnkom v období klimaktéria je CYTONIC obsahujúci rastlinu Maytenus ilicifolia. Jej listy sú výdatným zdrojom fytoestrogénov. Harmonizujú menštruačný cyklus, znižujú návaly v období prechodu, znižujú riziko vzniku osteoporózy, pretože obsahujú vápnik a horčík. Fytoestrogény harmonizujú žľazy s vnútorným vylučovaním, a tak vyrovnávajú hormonálnu hladinu.

Autorka: MUDr. Lenka Hodková

Produkty, ktoré pomôžu:

  • CANGOROSA – Maytenus Ilicifolia

    hormonálny systém ženy 9,95

    • zdroj „fytoestrogénov“ – harmonizuje menštruačný cyklus, hormonálny
    systém, najmä oblasť nadobličiek
    • obmedzuje vznik prechodových návalov

    • znižuje riziko vzniku rakoviny a leukémie už vo veľmi malých dávkach
    • eliminuje riziko vzniku artritídy, reumatizmu, žalúdočných vredov
    • znižuje prekyslenie žalúdka a organizmu
    • odstraňuje napätie a stres
    • nápoj má vynikajúcu chuť a relaxačné účinky

  • CYTONIC – kapsuly

    ženská krása a vitalita 27,40

    • pre ženskú krásu a vitalitu
    • harmonizuje ženský hormonálny systém

    • chráni pokožku pred pigmentovými fľakmi
    • obmedzuje vplyv návalov v klimaktériu
    • pozitívne pôsobí na srdce a krvný tlak
    • ma antimikrobiálne účinky
    • pomáha pri žalúdočných vredoch
    • vhodný pri leukémii
    • chráni pred artritídou, reumatizmom, osteoporózou
    • pri srdcovej slabosti, zlepšuje periférne prekrvenie
    • odstraňuje napätie, stres, spomaľuje starnutie

  • ESTROZIN – kvapky

    hormonálny systém ženy 19,55
    • harmonizuje hormonálny systém žien
    • upravuje menštruačný cyklus

    • elixír pre ženy – dodáva pocit ženskosti a sviežosti
    • životabudič
    • vhodný pri neplodnosti a v klimaktériu
    • chráni svaly a kosti pred degeneráciou
    • posilňuje vlasy a nechty
    • môžu ho užívať aj muži

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.