Zdravie

Rada lekárky – Borelióza

Ochorenie prenášané kliešťom alebo hmyzom sajúcim krv alebo v období vnútromaternicového života z matky na dieťa. Spôsobuje ho baktéria borrelia, ktorej poznáme niekoľko typov. Rezervoárom v prírode sú hlodavci a vtáci. Tí nikdy neochorejú, ale psy aj kone ochorejú rovnako ako človek.

Nakazené kliešte sú choré, pri množení borrélií hynú. Borrelie sú schopné preniknúť aj neporušenou pokožkou, preto nikdy neodstraňujte kliešťa holou rukou. K prenosu borrelie zriedkakedy dochádza prvých 24 – 36 hodín po prisatí. Pravdepodobnosť rastie s dĺžkou prisatia. Regurgitácia črevného obsahu alebo zanesenie trusu kliešťa do rany sa považuje za potenciálny spôsob. Borrélie môžu človeka infikovať opakovane bez ohľadu na vytvorené protilátky. Veľmi nepríjemnou skutočnosťou je, že okrem tvorby protilátok v organizme dochádza aj k spusteniu autoimunitného procesu, teda k tomu, že telo začne okrem borrelií ničiť aj vlastné tkanivo. Ochorenie sa prejavuje akútnymi problémami kožnými, ďalej neurologickými, srdcovými, kĺbnymi, svalovými aj psychickými. Borrelie stoja aj za chronickým únavovým syndrómom, postihnutím srdca, oka, sluchu, dýchacieho systému, močopohlavného systému, pečene a ďalších orgánov. Okrem akútnych problémov môže borrelia vytvárať ťažkosti chronické a zároveň môže v organizme vytvárať infekčné ložiská, ktoré sú zdrojom ďalších nepríjemných problémov.

Aká je prevencia?
Prevencia spočíva predovšetkým v ochrane pred kliešťami, ich včasnom odstránení a dezinfekcii miesta prisatia. V súčasnosti dochádza k rastu počtu infikovaných kliešťov. Predtým sa kliešte vyskytovali len v okolí vodných tokov, v lesoch, najmä na trávnatom povrchu, hranicou výskytu bola nadmorská výška 700 metrov. Dnes sa hranica posúva podstatne vyššie. Naviac sa kliešte vyskytujú aj v trávnatých oblastiach, dokonca v okolí rodinných domov, v záhradách našich domovov.

Náročná diagnostika
Diagnostika borrelií sa stanoví pomocou hladiny protilátok v krvi. Tie potom ukážu, či je ochorenie akútne alebo chronické, či sa dotyčný s borreliou stretol. Opäť je tu úskalie, o ktorom vedia výrobcovia laboratórnych testov. Ak výjdu protilátky v intervale 0,0 – 0,9, udáva sa negativita, 0,9 hraničná hodnota, nad 1 pozitivita. Ale s problémami prichádzajú pacienti s výsledkom 0,3 aj 0,6 a podobne, hoci nie sú pre klasickú medicínu pozitívni, ale pre detoxikačnú medcínu áno. V tomto intervale sa pohybujú „naši pacienti“. Akútne prejavy boreliózy je potrebné liečiť antibiotikami, najmä vzhľadom k možnosti prechodu do chronicity. Antibiotiká používané na liečbu: doxycyklín, amoxicilin, erytromycin, azitromycin, ceftriaxon, cefotaxim, penicilin G, metronidazol.

Pohľad celostnej medicíny
Z pohľadu celostnej medicíny vnímame boreliózu trochu podrobnejšie. Pomocou prístroja EAV či iných alternatívnych diagnostických metód sa testuje prítomnosť borrelie v organizme veľmi často. Nameriame ju takmer v 90 % pri chronických ochoreniach, s ktorými pacienti prichádzajú. Nedetekujeme protilátky, ale priamo borreliu, informáciu o tom, že sa nachádza v organizme. Môžeme dokonca stanoviť, v ktorom orgáne alebo tkanive je prítomná a dokonca, či vytvára ložiská.

Až 300 rôznych príznakov
Borelióza môže zahŕňať viac ako 300 rôznych príznakov. Akútne štádium je potrebné vždy liečiť antibiotikami! Chronická borelióza je potom doménou detoxikačnej celostnej medicíny. Do ordinácie najčastejšie prichádzajú ľudia, ktorí boreliózu prekonali a majú následky, ďalej tí, u ktorých nebola diagnostikovaná z krvi, preto im nikdy nebola stanovená diagnóza borelióza. K najčastejším prejavom patrí chronický únavový syndróm, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, ale borreliu nameriame aj pri postihnutiach kože, zrakových a sluchových problémoch, u depresií, neuróz, pri poruchách pamäte, autoimunitných ochoreniach. Borrelia môže prakticky atakovať akékoľvek tkanivo či orgán v organizme, vrátane dýchacích, tráviacich, močopohlavných orgánov. Takmer za každým chronickým ochorením môže stáť práve borelióza. Problémy spôsobí aj vtedy, ak bol človek preliečený antibiotikami. U každého človeka aj po preliečení antibiotikami sa borelióza pomocou EAV vytestuje. Ďalšia odlišnosť spočíva v tom, že z hľadiska celostnej medicíny je takmer istý transplacetárny prenos, či už mikroorganizmov alebo informácie pasážovanej generáciami.

Dlhodobá detoxikácia
Borrelia napáda imunitný systém. Vytvára ložiská, má tendenciu k chronicite či perzistencii v organizme. Z toho dôvodu je vždy potrebné posilniť imunitný systém a zlepšiť jeho fungovanie. Opraviť narušené imunitné pochody. Preto, že má sklon k pretrvávaniu v organizme a k tvorbe ložísk, nie je jej odstránenie jednoduché. Ložiská musíme otestovať, to znamená zistiť, v ktorých tkanivách sa nachádzajú a podľa toho tieto tkanivá aj dôkladne detoxikovať. Je potrebné informovať pacientov, že liečba je dlhodobá. Ak títo ľudia vydržia, najmä tí, ktorí sú už preliečení antibiotikami a majú tzv. postborreliový syndróm, je možné ich organizmus detoxikovať a zbaviť ich borrelií.

Autorka: MUDr. Lenka Hodková

Ďalšie odporúčané produkty:

 • DEVIRAL plus – kapsuly

  pomocník pri chrípke a nachladnutí 29,25

  • Deviral je bioinformačný posilňujúci a detoxikačný výživový doplnok z rastlín
  • Obsahuje extrakt z rastlín Repík lekársky a Kuklík mestský
  • Obsahuje fytolátky cenené pre ich výnimočné čistiace vlastnosti
  • Používajú sa na udržiavanie čistoty pečene a celého organizmu
  • Obsiahnuté fytolátky podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu proti rôznym vírusom a baktériám.

 • NERVAMIN

  nespavosť, stres 27,90

  nespavosť, napätie a stres

  • uvoľňuje v tele napätie a stres
  • posilňuje centrálny nervový systém
  • navodzuje príjemný spánok
  • priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus
  • podporuje trávenie vplyvom uvoľnenia stresu
  • pozitívne vplýva na psychiku – dodáva dobrú náladu
  • má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky
  • môže sa kombinovať s inými produktmi

 • SAGRADIN

  prírodné antibiotikum 27,40
  50ml kvapky
  prírodné antibiotikum

  • pôsobí ako prírodné antibiotikum
  • vhodný pri horúčkach
  • paradentóza (vnútorne + potieranie ústnej dutiny)
  • chráni pred herpesvírusmi
  • vhodný pri žalúdočných a črevných problémoch
  • pri hnačke, zvracaní, oparoch, aftoch
  • zastavuje povrchové krvácanie
  • zaceľuje rany
  • silné antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové účinky

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.