Zdravie

Kde sa vzali vírusy?

Vírusy sú votrelci, pôvodcovia vážnych aj ľahkých ochorení. Ich jedinou úlohou je replikácia samých seba. Sú také malé, že ich uvidíme len cez elektrónový mikroskop.

Vírusy sa nachádzajú niekde na hranici medzi živým a neživým, preto by sa nám mohlo javiť, že ide o najstaršie organizmy, aké poznáme. Predstava, že vírusy stáli pri zrode pozemského života je však mylná. Vírusy totiž nemajú vlastný metabolizmus, nedajú sa pestovať v kultivačných médiách a mimo hostiteľskej bunky vôbec nemajú vlastnosti živej hmoty. Preto sa mohli objaviť až po svojich hostiteľoch – bunkových organizmoch. Evolúcia nie je len lineárnou cestou smerom nahor k stále väčšej zložitosti, ale súčasne prebieha aj smerom k zjednodušovaniu organizmov, predovšetkým tých parazitických. Vírusy nepredstavujú začiatok, ale pravdepodobnejšie koniec biologickej evolúcie.

Čo spôsobujú vírusy?

Vírusy spôsobujú rôzne ochorenia. Adenovírusy spôsobujú zvyčajné ochorenia z nachladnutia. Chrípkové vírusy zas chrípku, žltačkové vírusy žltačku, herpes vírusy herpes atď. Niektoré vírusy sa prenášajú vzduchom, iné len stykom s pôvodcom nákazy. V pozadí niektorých ochorení ako napríklad rakovina stoja rôzne vírusy
a môžu byť jedným zo spúšťačov choroby. V pozadí rakoviny krčka maternice stoja papilomavírusy, ktoré patria medzi tzv. retrovírusy a spôsobujú napríklad aj genitálne bradavice.

Pomoc z prírody

Po vniknutí do tela si vírus nájde hostiteľskú bunku, ku ktorej sa pripojí. Prenikne do jej vnútra alebo do nej vstrekne svoj genetický materiál, svoju DNA. Hneď ako sa dostanú gény vírusov do DNA bunky, zmenia jej program tak, aby namiesto výroby vlastných proteínov začala kopírovať gény a proteíny daného vírusu. Vo vnútri bunky vznikajú nové vírusy, ktoré z nej hneď odchádzajú alebo sa tam hromadia tak dlho, kým bunka nepraskne. Keď vírus opustí bunku, hľadá si nového hostiteľa a celý proces sa opakuje. Najväčší nepriateľ vírusov je náš imunitný systém, ktorého bunky hľadajú a ničia bunky napadnuté vírusom. Vírusy nie sú nezraniteľné, aj keď často mutujú. Na ich povrchu sú oblasti, ktoré zostávajú stále rovnaké. V likvidovaní vírusov môžeme imunitnému systému pomôcť dodaním špeciálnych rastlinných látok, ktoré obsahuje vo vyváženej miere výživový doplnok DiNAvir. Zakvitizujte svoj ochranný systém a dajte telu možnosť vysporiadať sa s cudzími votrelcami pomocou výťažkov z rastlín a informácií. Príroda má v boji proti vírusom čo ponúknuť.
Nezabúdajte, že pri vzostupe krvného cukru klesá obranyschopnosť imunitného systému, preto pri vírusových infekciách vynechajte sladké nápoje a potraviny.

Môj tip:
Bylinný produkt DiNAvir obsahuje fytolátky, ktoré pôsobia na vírusy, retrovírusy a baktérie.

Autor: Vladimír Ďurina

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.