Čínska medicína

Feng Shui a rok ohnivého kohúta

Feng Shui (feng šuej) ako životný štýl nás spája s prírodou a keďže je to tisícročia staré čínske učenie, využívajú sa pri ňom aj poznatky z čínskeho lunárneho kalendára, ktorý je zostavený v súlade s rytmami v prírode.

Jeho údaje súvisia s postavením Mesiaca voči Slnku a Zemi. Podľa čínskeho lunárneho kalendára každému roku vládne určité zvieracie znamenie, ktorých je dvanásť. To vyplýva už z poznatkov astrológie, ktorá sa, laicky povedané, zaoberá určením osudu na základe postavenia hviezd vo vesmíre. Nie som zástancom a obdivovateľom horoskopov, snažím sa stáť pevne nohami na zemi. No keď si uvedomíme fakt, že astrológia vychádza z postavenia hviezd a hviezdy sú súčasťou vesmíru, v ktorom žijeme, pravdepodobne na nás ich postavenie pôsobí určitou energiou.

Pozrime sa s ľahkosťou a s nadhľadom na to, čo nám podľa čínskej astrológie prináša rok 2017. Nový čínsky rok sa začal 28. januára 2017 a potrvá do 15. februára 2018. Je pod vplyvom znamenia ohnivého kohúta, ktorý je nekonfliktný, dobrosrdečný, dochvíľny, precízny a verný, no zároveň aj rázny, sebavedomý, hrdý, niekedy môže pôsobiť až egoisticky. Skrýva sa v ňom určitá rozporuplnosť. Jeho vlastnosti budú teda v tomto období najviac dôležité. Keďže rok 2017 je pod vibráciou čísla jeden, môže nám priniesť nové začiatky, príležitosti a možnosti na zmeny – či už zmeny materiálne, alebo aj zmeny v zmýšľaní a v prístupe k životu. Zmeny v tomto období je ale vhodné robiť opatrne a múdro. Keď chceme, aby prípadná zmena bola pre nás užitočná, bude vhodné držať sa v tomto roku odporúčaných rád:

1. Mať stále „otvorené oči“ v zmysle nielen vidieť, ale aj si všímať, vnímať a precítiť, čo sa okolo nás deje.  Lebo vieme, že aj keď sa pozeráme, často nevidíme príležitosti, ktoré sa nám núkajú, a nevieme tak využiť situácie, ktoré by nám mohli priniesť zmenu do nášho života.

2. Zbytočne neriskovať, nevrhať sa do nových projektov bez prípravy, s nátlakom, netlačiť na pílu. Takýto prístup nám môže priniesť sklamanie z neúspechu, prípadne negatívnu zmenu.

3. Myslieť na dobré mravy, tradície a spoločenskú morálku, dôležité je, aby sme boli trpezliví, lebo zrejme každá zmena v tomto období bude vyžadovať náročné pracovné nasadenie.

4. Dodržiavať dané sľuby alebo zbytočne nesľubovať to, čo viem, že nedokážem splniť – môže sa to otočiť proti nám.

5. Využiť toto obdobie na rozvoj svojej kreativity a intuície.
Vnímajte svoje pocity a riaďte sa nimi, dôverujte svojej intuícii, všímajte si svoje sny. Tie, ktoré si po prebudení ešte dobre pamätáte, vám chcú v podobe symbolov niečo odkázať, rozmýšľajte o nich.

Zamyslite sa na nad tým, kam smerujete
V tomto roku je vhodný čas zamerať sa na svoju „Kariéru a cestu k nej“, na sebarealizáciu – na svoju životnú cestu, na to čo robíme, ako to robíme, kam smerujeme, či sa posúvame smerom dopredu, alebo stojíme na tom istom mieste? Na tieto otázky si treba dať odpovede a podľa nich a svojich pocitov sa zariadiť, ako budem pokračovať na svojej ceste ďalej. Tento rok nám dáva priestor na vyjadrenie nášho vnútorného JA, na prejavenie vzťahu k sebe samému a na spoznanie a uvedomenie si svojej vnútornej múdrosti, svojej vlastnej hodnoty, seba samého. Kým minulý rok bol vhodný na riešenie vzťahov s druhými, tento rok je vhodné a potrebné venovať sa vzťahu k sebe samému. Zamerajte sa na svoje potreby, záujmy, na svoj rozvoj a menej pozornosti venujte názorom a vplyvom druhých. Tento rok praje hlavne dlhoročným partnerským vzťahom, ktoré majú šancu sa upevniť, ak budú partneri voči sebe ohľaduplní, láskaví a diplomatickí a nebudú sa zbytočne za všetko urážať. Pre nezadaných je to vhodné obdobie na nadviazanie nových vzťahov. Pre mladých rodičov zase na splodenie, resp. narodenie dieťatka. Ohnivý Kohút ale nevytvorí vhodný priestor pre  mimomanželské vzťahy, ani pre nefungujúce partnerstvá, keďže jednou z jeho vlastností je vernosť.

Jar je tvorivý začiatok
Všetci sa už po dlhej zime tešíme na vytúženú JAR, ktorá je symbolom znovuzrodenia a rastu. Jar znamená tvorivý začiatok. Zodpovedajú jej svetové strany Východ a Juhovýchod. Prislúcha im element DREVO a odtiene zelenej farby. Orgánmi elementu DREVO sú pečeň a žlčník, zmyslom zrak, emóciou hnev a zlosť. Ak  pociťujeme v sebe dlhodobo hnev, čo je veľmi negatívna emócia, môže nám to spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Je dôležité si uvedomiť, že hnev nemá objektívnu príčinu, vzniká na základe subjektívneho pohľadu na vec. Je pre naše telo aj myseľ veľmi nebezpečný, preto je potrebné sa ho čo najskôr zbaviť. Dokážeme to len vtedy, ak si uvedomíme, čo v nás vyvoláva emóciu hnevu, aká situácia. Je potrebné tú situáciu pochopiť a prijať ju takú, aká je bez toho, aby sme sa ju snažili nasilu zmeniť. Dôležité je zmeniť náš postoj k situácii, ktorá v nás pocity hnevu a zlosti vyvoláva, prípadne zistiť dôvod, prečo ma niečo hnevá a odstrániť ho. Ak človek cíti dlhodobo hnev, jeho element Dreva je v nerovnováhe, no ak máme element Dreva v rovnováhe, vtedy pociťujeme vo svojom vnútri lásku.

Element dreva v rovnováhe
Aby sme urobili na jar niečo užitočné pre seba a pre svoje zdravie, najideálnejšia by bola detoxikácia pečene, žlčníka ako aj celého tela, čo nám zároveň pomôže zbaviť sa prípadného vnútorného hnevu a dostať tak svoj element Dreva do rovnováhy. Ak sa po dlhej zime očistíme od všetkých prebytočných a škodlivých toxínov,
môžeme tak s ľahkosťou a jasnou mysľou prijímať čarovnú energiu leta – horúce, slniečkom naplnené dlhé dni plné pocitov vznešenosti, radosti a lásky.

Leto je obdobím odpúšťania
LETU zodpovedá svetová strana Juh, elementom je OHEŃ, s odtieňmi červenej farby. Orgánmi OHŇA sú srdce a tenké črevo, zmyslom je reč, emóciou radosť. Radosť nemusí byť len pozitívna emócia. Ak niekto žije v prehnanej každodennej radosti, jeho QI môže byť roztrieštená, vtedy je element Ohňa v nerovnováhe. Ak má človek element Ohňa v rovnováhe, pociťuje šťastie, čo je vždy pozitívna emócia. V lete dokážeme viacej odpúšťať, ľahšie prehliadneme krivdu či neúspech, ľahšie pocítime lásku a porozumenie k druhým. Využime leto na posilnenie svojho srdiečka prijímaním a dávaním pozitívnej energie, používaním reči k správnej voľbe slov vo svojich vyjadreniach, čím docielime precítenie tej správnej radosti a šťastia zo života. Horúce lúče liečivého slniečka nám v tom môžu veľmi napomôcť. Nezabúdajme, že najväčšou istotou pre každého z nás je naša viera v seba samého, ktorá nám dáva silu ísť po svojej ceste k splneniu si svojich snov a najtajnejších túžob.

Autorka: Ing. Anna Horková, certikovaná poradkyňa Feng Shui, regionálna zástupkyňa Sféra klub DIOCHI Pezinok

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.