Psychológia

Vplyv vody na človeka z pohľadu bývania podľa Feng Shui

Feng Shui (feng šuej) je veda, filozofia života, učenie zvané TAO, čo znamená Cesta. Toto učenie vzniklo pred tisíckami rokov. Je to vlastne životný štýl, ktorý nás učí, ako múdro a jednoducho čerpať energiu z darov prírody.

Pri využívaní princípov Feng Shui rozvíjame svoju kreativitu, spoznávame svoju osobnosť, učíme sa byť viacej vnímaví k sebe, k svojmu okoliu. To nám pomôže ľahšie porozumieť svojim pocitom, ale aj pocitom iných ľudí, čo je základom našich harmonických vzťahov a nášho zdravia. Feng Shui nám teda ponúka možnosti, ako si môžeme svoj priestor bývania upraviť podľa vlastného vnímania a cítenia, v harmónii so sebou, so svojím okolím. Princípy tohto učenia môžeme využiť hlavne pri hľadaní bývania – pri kúpe pozemku, domu, bytu, pri projektovaní, zariaďovaní, zmene interiéru, ale aj v prípade, že si chceme upraviť dlhodobo nefunkčné vzťahy, či už partnerské, rodinné, pracovné, pri chronických zdravotných problémoch, nespavosti. Feng Shui nám pomôže nájsť príčiny týchto ťažkosti, ktoré vieme následne odstrániť.

Čo dokáže Feng Shui
Správnym použitím princípov Feng Shui dokážeme podporiť našu kariéru, plány do budúcna, správne nasmerovať tok našich financií, a to pomocou správneho nasmerovania energie Qi v priestore, ktorá je základom učenia Feng Shui. Keď Qi neprúdi správne, vtedy sa v priestore necítime dobre, môžeme pociťovať vnútorný nepokoj. Určite všetci poznáte ten pocit, keď vám niečo vadí v určitom priestore, ale neviete to pomenovať, neviete prísť na to, čo to je. Môže to byť práve to nesprávne prúdenie energie okolo nás, ktoré narúša našu pohodu. Ak je táto energia príliš rýchla, vyvoláva v nás nepokoj, ak je naopak príliš pomalá, spôsobuje nám únavu, lenivosť.

Ako vzniká Energia Qi
Energia Qi vzniká vzájomným pôsobením dvoch živlov: Vietor, čo znamená Feng, a Voda, čo znamená Shui. Má dve zložky – JIN a JANG. Určite ste už počuli o čiernobielej mandale Monáda, ktorá znázorňuje potrebný rovnovážny vzťah medzi nimi. Vo Feng Shui pracujeme s piatimi elementami – Voda, Drevo, Oheň, Zem, Kov. Sú to hybné sily, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Preto je medzi nimi dôležitá rovnováha – ani jeden element v priestore by nemal prevažovať nad druhým, žiadneho elementu v priestore by nemalo byť nedostatok.  Nerovnováha medzi nimi spôsobuje z dlhodobého hľadiska zdravotné problémy tak na psychickej, ako aj na fyzickej úrovni.

Element VODY
Z pohľadu priestoru, v ktorom sa dlhodobo zdržiavame, veľmi silný vplyv na nás má element VODY. Všetci vieme, akú silu má tento živel, ak nie je v prírode pod kontrolou. Tak isto pôsobí na nás, na naše zdravie, ak ju nemáme pod kontrolou v našom priestore. Voda predstavuje emócie – príliš veľa vody = príliš veľa emócií, citlivosť, pocit, že nás naše vlastné emócie zaplavia. Elementu VODY v našom tele zodpovedajú orgány močový mechúr, obličky, uši, zmysel sluch, časť tela kríže, kosti, chuť slaná, konkrétne emócie strach a úzkosť, farby modrá a čierna. Tvorcom elementu VODY je element KOV, čo znamená, že ak máme v priestore príliš veľa KOVU, posilňuje to aj element VODY. Elementu KOV zodpovedajú orgány v tele hrubé črevo, pľúca, pokožka, nos, zmysel čuch, časť tela chrbát, štipľavá chuť, emócie smútok a žiaľ, kovové farby – biela, strieborná, šedá, zlatá. Ak je teda v priestore veľa vody, môže to nepriaznivo vplývať aj na tieto naše orgány, zmysly, emócie.

Princíp ôsmych smerov
Najpoužívanejším princípom vo Feng Shui je princíp ôsmych smerov – osem svetových strán, kde každej svetovej strane prináleží konkrétna oblasť nášho života, ako aj určitý element, ktorý túto oblasť môže posilňovať – ak je v rovnováhe, ale aj oslabovať, ak ho je v danom smere veľa alebo naopak málo. Element VODY sa v priestore nachádza v Severe, čo je oblasť našej Kariéry a cesty k nej. Svoju Kariéru v priestore teda podporíme farbami a doplnkami elementu VODY. Platí to ale iba vtedy, ak sa v Severe nenachádza kúpeľňa a WC, kde je odpad, ktorý je symbolom nadol, ktorý môže našu kariéru neustále ťahať dole. Toto platí pre všetky smery a oblasti nášho života, v ktorých sa kúpeľňa a WC nachádzajú. Preto je dôležité vedieť, ako si jednoducho vieme kúpeľňu a WC zharmonizovať tak, aby sa vplyv odpadu z nich na určitú oblasť nášho života, v ktorej sa práve nachádzajú, čo najviac oslabil.

Zdroje elementu VODY v interiéri
V interiéri sú zdrojmi elementu VODA kúpeľne, WC, bazén, yakuza, akvárium, fontána. Ak je tých zdrojov veľa, prípadne ich ešte podporujú aj doplnky s elementom VODY – obrazy s vodou, veľa modrej farby, vtedy sa tento element dostáva do nerovnováhy. V prípade, že sa tieto zdroje nachádzajú ešte aj v nepriaznivých smeroch – Juh, Juhozápad, Západ, Severozápad, Severovýchod, môže to nepriaznivo vplývať na naše zdravie. Je teda potrebné správne zharmonizovať zdroje vody, hlavne kúpeľňu a WC, kde sú odpady.

Harmonizácia a ladenie kúpeľní a WC
V prvom rade je potrebné virtuálne kúpeľňu a WC vynulovať, a to umiestnením zrkadiel, alebo 15 – 20 cm širokých zrkadlových pásov hore k stropu na vonkajšie steny týchto miestností. Nevyhnutné tu je použitie symboliky smerom nahor, napr. umiestnime sem vysoké úzke kvety vo váze, plagát vysokých stromov, bambus, stromček šťastia – za vaňu, za WC, vyberieme si kachličky s vysokými tvarmi, použijeme lampu svietiacu smerom nahor.

Udržiavajme poriadok
Kúpeľňu a WC udržiavame v čistote, často vetráme. Zrkadlá nech sú vždy čisté a nezarosené. Umiestnime ich tak, aby sa v nich neodrážala vaňa a WC. Kvapkajúce kohútiky opravíme, prečisťujeme často odtoky, aby sa neupchávali. Veľmi vhodné je stále mať sklopenú dosku na WC, aby nám cez neho neunikala energia do odpadu. Dvere do kúpeľne a WC majú byť stále zatvorené. Vyhýbame sa tu symbolike smerom nadol, napr. lampy svietiace nadol, nízke kvety. Ideálne farby – na steny (kachličky), podlahu (dlažba), doplnky v kúpeľni (uteráky) a WC sú zemité – od béžovej po hnedú. Zemité farby sú symbolom elementu ZEM, ktorý zachytáva odpad, aby nesťahoval so sebou dole všetko dobré v priestore.

Zdroje elementu VODY v exteriéri
Sú nimi bazény, jazierka, studne, potôčiky blízko domu. Tieto zdroje nemajú odpad, no je veľmi dôležité, aby voda v nich bola neustále v pohybe – to znamená, aby v nich boli umiestnené čerpadlá, ktoré vodu rozprúdia. Ak by sme napríklad mali tieto zdroje (alebo aj len jeden z nich) v Juhovýchode, čo je oblasť Finančných tokov, stojatá voda by symbolizovala stagnáciu v prísune financií do nášho života. To isté platí o všetkých dôležitých oblastiach nášho života – vo Vzťahoch, v Plánoch do budúcna, v Zdraví a rodine, v Kariére. Vhodné svetové strany na umiestnenie vody, či už v interiéri (okrem kúpeľne a WC), alebo v exteriéri, sú: Sever, Východ, Juhovýchod. Nevhodné svetové strany na umiestnenie zdrojov vody sú: Juh, Juhozápad, Západ, Severozápad, Severovýchod. Úplne nevhodne umiestnenie akéhokoľvek zdroja vody je v diagonále priestoru Juhozápad – Severovýchod (pr. v JZ je kúpeľňa v interiéri a v SV je jazierko v exteriéri). V tomto prípade to môže spôsobovať gynekologické problémy u žien (aj dievčat) zdržiavajúcich sa dlhodobo v takom priestore. Môže sa to týkať aj pracovných priestorov.

Autorka: Ing. Anna Horková

Ďalšie odporúčané produkty:

 • ASTOFRESH

  výživový doplnok, kvapky 19,55

  čisté dýchanie

  • svieži dych
  • priaznivo pôsobí na normálnu obranyschopnosť organizmu, tráviaci systém – trávenie
  • rýchlo sa vstrebáva, navracia telu sviežosť a vitalitu
  • vhodné pre fajčiarov
  • dezinfekcia dutiny ústnej
  • dodáva telu sviežosť a vitalitu
  • podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu
  • vhodné pri cestovaní

 • ASTOFRESH TABLETY

  výživový doplnok, tablety na cmúľanie 19,55

  čisté dýchanie

  • svieži dych
  • priaznivo pôsobí na normálnu obranyschopnosť organizmu, tráviaci systém – trávenie
  • rýchlo sa vstrebáva, navracia telu sviežosť a vitalitu
  • vhodné pre fajčiarov
  • dezinfekcia dutiny ústnej
  • dodáva telu sviežosť a vitalitu
  • podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu
  • vhodné pri cestovaní

 • Diocel

  bylinná tinktúra 19,55

  bylinná tinktúra s obsahom 15 bylín a esenciálnych olejov

  • posilňujúci bioinformačný bylinný prípravok pre obličky a močový mechúr
  • medvedica lekárska – normálna činnosť močového mechúra a obličiek
  • vŕba biela – normálny stav svalov a kĺbov, hormonálna rovnováha
  • žihlava dvojdomá – normálny stav kostí, vlasov a nechtov, normálna činnosť cievnej sústavy
  • vres obyčajný – relaxácia
  • vrbovka malokvetá – antioxidant

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.