Zdravie

Tetanus – aké hrozia riziká?

Tetanus je ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani. Tetanus sa prejavuje kŕčami kostrového svalstva, pretože toxíny produkované baktériou znemožňujú uvoľnenie svalového sťahu. Smrť nastáva v dôsledku zástavy srdca a znemožnenia dýchania.

V posledných rokoch bolo asi 11 % prípadov tetanu smrteľných. Najvyššia úrtnosť je u neočkovaných osôb starších ako 60 rokov.

Nachádza sa aj vo výkaloch domácich zvierat

Clostridum tetani sa vyskytuje takmer všade. V pôdach hnojených kravským hnojom, pretože tetanové spóry sa vo veľkom množstve vyskytujú v črevách a výkaloch domácich a hospodárskych zvierat (kone, ovce, dobytok, psy, mačky, hydina, morčatá). Ideálnym miestom sú oblasti s vlhkou a teplou klímou. Spóry sa do tela dostanú cez poranenia – rezné rany, bodné rany, znečistené predmety, veľké úrazy – otvorené zlomeniny, kontakt s pôdou. Spóry je možné nájsť aj na pokožke. Inkubačná doba je medzi 3 – 21 dňami. Priemerne sa klinické príznaky prejavia za osem dní. Čím ďalej je miesto zranenia od centrálneho nervového systému, tým dlhšia je inkubačná doba. Čím kratšia je inkubačná doba, tým vyššie je riziko úmrtia. Najčastejším typom je generalizovaný tetanus. Kŕče začínajú zvyčajne na tvárovom svalstve, prejavia sa sťahovaním svalov pripomínajúcim úsmev. Nasleduje stuhnutie šije, problémy pri prehĺtaní, stuhnutosť brušných aj lýtkových svalov. Kŕče prichádzajú v záchvatoch, telo sa prehne do oblúku. Dochádza k poteniu, k zvýšeniu krvného tlaku, zrýchleniu tepovej frekvencie. Kŕče sa vracajú 3 – 4 týždne, úplné uzdravenie môže trvať mesiace.

Ako sa uskutočňuje diagnostika
Diagnostika sa uskutočnňuje len na základe klinických príznakov. Neexistuje test na clostridie. Liečba je potom u ľahších prípadov antibiotikami, ďalej je potrebné chirurgické vyčistenie rany. Naviac sa podáva tetanový imunoglobulín. Ťažké formy tetanu vyžadujú liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti, často umelú pľúcnu ventiláciu tri až štyri týždne. Vzhľadom na závažnosť ochorenia a veľmi zlej prognóze je na Slovensku očkovanie proti tetanu povinné. Preočkovanie sa uskutočňuje každých desať až pätnásť rokov – sleduje sa hladina protilátok a podľa nej sa určí, či je imunita dostatočná, prípadne sa odporučí preočkovanie. Preočkovanie sa robí aj pri vážnych úrazoch, ktoré by mohli byť zodpovedné za vznik tetanu.

Autorka: MUDr. Lenka Hodková

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.