Psychológia

Správne prúdenie energie v priestore

Učenie Feng Shui ako životný štýl nám pomáha vytvárať si okolo seba priestor, v ktorom cítime pokoj, harmóniu a pohodu. Tým nás nabáda byť vnímavejšími a ohľaduplnejšími k svojmu okoliu, k prírode, k sebe samým.

.

Kto si raz osvojí jeho princípy a pochopí spôsob a význam ich pôsobenia na seba a na priestor okolo, uvedomí si, prečo má potrebu niekedy vo svojom živote niečo zmeniť. Názov tohto učenia pozostáva z názvu dvoch živlov. Feng znamená Vietor, Shui – Voda. Ich vzájomným pôsobením vzniká energia, ktorá je základom učenia Feng Shui, voláme ju Qi (Či). Táto energia sa nachádza všade okolo nás aj v nás. Nedá sa o nej povedať, že je dobrá alebo zlá. V každom prípade by nemala byť pomalá ani rýchla, nemala by sa rozširovať ani zužovať. Jej prúdenie nás veľmi ovplyvňuje, preto je dôležité, aby prúdila pokojne – vtedy je táto energia tvorivá a vyživujúca. Ak sa ale spomalí alebo príliš zrýchli, môže narúšať náš priestor a naše zdravie, vtedy nemusí byť pre nás prospešná a príjemná. A práve pomocou princípov Feng Shui ju vieme správne nasmerovať tak, aby bola pre nás prospešná, aby sme sa cítili dobre vo svojom priestore. Energia ide za svetlom, ale aj za predmetmi, ktoré jej umiestnime do cesty, napr. koberce, obrazy, kvety, krikľavé farby, čím ju vieme nasmerovať hore aj dole, vľavo aj vpravo. Ak nám nefunguje určitá oblasť nášho života tak, ako by sme si to predstavovali alebo ako by nám to vyhovovalo, je to preto, že energia v nej neprúdi správnym smerom a správnou  rýchlosťou, prípadne je to energia zaťažená nežiaducimi okolnosťami. Vtedy hľadáme spôsob, ako túto oblasť zmeniť – zharmonizovať tak, aby nám opäť prinášala radosť do života. Budeme sa podrobnejšie venovať správnemu prúdeniu energie Qi v priestore, a v súvislosti s tým aj správnej polohe dvoch najdôležitejších kusov nábytku v našich domovoch – polohe postele a polohe sedačky.

1. Prúdenie energie QI v priestore
Správne prúdenie energie Qi v priestore spoznáme podľa toho, že sa v ňom cítime dobre, väčšinou sa nám z takých priestorov nechce ani odísť. Ak sa cítime v nejakom priestore nepokojní, nevieme si nájsť svoje miesto, stále potrebujeme meniť svoju polohu, je možné, že energia v tomto priestore je príliš rýchla. Energiu Qi zrýchľujú: dlhé úzke prázdne chodby, príliš veľký voľný priestor medzi oknom a dverami, vyčnievajúce rohy – tzv. energetické šípy. Vtedy je potrebné túto energiu spomaliť napríklad tým, že do dlhej chodby umiestnime na zem koberec, k vyčnievajúcemu rohu dáme vkusnú kvetinu, a do voľného priestoru medzi okno a dvere umiestnime vhodný menší kus nábytku. Energia Qi bude tieto veci akoby obchádzať, a tým sa spomalí jej prúdenie. Ak sa v miestnosti cítime stiesnene, sme stále unavení, až to hraničí s lenivosťou alebo s pocitom, že nič nevládzeme, môže to súvisieť s veľmi pomalým prúdením energie v priestore, až jej stagnáciou. Stáva sa to vtedy, ak je naopak priestor veľmi tmavý, navyše zaprataný rôznymi vecami – častokrát zbytočnými haraburdami, cez ktoré energia nevie pretekať. Energiu teda spomaľujú: neporiadok, prach, staré veci, ale aj trámy a šikminy, hlavne ak sú nad hlavami v miestnosti, kde sa často zdržiavame (spálňa, obývačka, pracovňa), tmavé kúty, kde je málo prirodzeného svetla – toto všetko spôsobuje stagnáciu QI. Zrýchlime ju vyprataním a prečistením tohto priestoru od zbytočností, umiestnením správneho osvetlenia, živých kvetov, vhodných obrazov na steny, prípadne aj aromalampou, sviečkou a vkusnými doplnkami. Ale pozor, aby sme miestnosť opäť nepreplnili zbytočnosťami. Ak sa v dome nachádzajú schody, ktoré sú prázdne, vtedy sa Qi ťažko dostáva hore na poschodie. Pritiahneme ju tým, že na stenu, vedľa ktorej idú schody, zavesíme obrazy so symbolikou nahor, prípadne sem dáme lampy, ktoré svietia smerom nahor, alebo umiestnime na schody kvetiny v kvetináčoch.

2. Poloha sedačky
Sedačka je najdôležitejšou časťou nábytku v obývačke. Mala by byť vo farbe, ktorá zodpovedá svetovej strane, v ktorej je uložená. Pred sedačkou má byť väčší voľný priestor, ale za ňou je vhodná pevná stena – nie okno ani dvere, ani by nemala byť umiestnená len tak v strede miestnosti. Nad sedačkou nie sú vhodné obrazy so symbolikou pádu – napr. vodopádu ani so symbolikou stagnácie – napr. zamrznutá krajina, resp. symbolom nepokoja – tečúca voda, zbrane. Takéto obrazy môžu na prítomných pôsobiť negatívne a vyvolávať v nich potrebu hádok. Ideálne obrazy nad sedačku sú tie s tematikou pokojnej prírody vo veselých farbách, napríklad motív Štyri ročné obdobia. Takýto obraz sa hodí všade, do každej miestnosti. Prípadne sa sem hodí symbolika stretnutí s priateľmi. V každom prípade by nad sedačkou mal byť obraz so symbolmi pokoja a pohody, keďže obývačka je miestom stretávania sa či už rodiny, alebo s priateľmi. Je dôležité, aby sa v nej všetci cítili dobre, aby energie v miestnosti či už z obrazov, alebo z nesprávne uloženej sedačky nevyvolávali nepokoj a hádky medzi prítomnými.

 

3. Poloha postele
Všetci vieme, že posteľ a jej poloha v spálni je veľmi dôležitá nielen z dôvodu pohodlia a dobrého spánku. Z dlhodobého hľadiska môže nesprávna poloha postele negatívne vplývať na náš zdravotný stav. Pri určovaní polohy postele je rozhodujúce, či sú osoby, ktoré na nej budú spať, východného alebo západného typu – teda či im viacej vyhovujú východné smery (východ, juhovýchod, juh, sever) alebo západné smery (západ, severozápad, juhozápad, severovýchod). Vo všeobecnosti sa traduje názor, že človek má spať hlavou smerom na Sever, no z pohľadu Feng Shui to neplatí. Predsa len sme každý iný a nemusí to každému vyhovovať. Posteľ by teda mala byť uložená vo svetovej strane, ktorá vyhovuje spiacemu podľa toho, aký je typ, či východný alebo západný. Za hlavou spiaceho má byť pevná stena. Za stenou spálne, kde je uložená posteľ, by nemala byť kúpeľňa, lebo voda z nej môže zapríčiňovať nepokojný spánok a urogenitálne problémy najmä u žien. Posteľ nemá byť uložená medzi oknom a dverami. Nohy spiaceho by nemali smerovať k dverám spálne. K posteli má mať každý z partnerov pohodlný a dostatočne veľký prístup, aby sa tam ani jeden necítil stiesnene. Nad hlavami nie sú vhodné lampy a poličky – tzv. francúzske postele, lebo taktiež narúšajú pokojný spánok. Obrazy nad posteľou sú vhodné len s ľahkou, romantickou tematikou, ideálne
so symbolmi lásky v páre. Vyhýbajte sa obrazom s vyobrazeným chaosom, násilím, vodou, obrazom v agresívnych farbách a so symbolikou stagnácie, ak nechcete, aby bol váš partnerský a sexuálny život v chaose a aby stagnoval. Ak sa vám žiadny obraz do spálne nehodí, niekedy je lepšie nedať nad posteľ nič. V spálni je vhodné umiestniť párovú symboliku aj pomocou doplnkov, napr. dve kvetiny, dve sviečky. Dôležité sú prírodné materiály a jemné osvetlenie. Nepatrí tam písací stôl, počítač, ani mobilné telefóny. Pozor aj na umiestnenie vlastných fotografii, lebo tie sa nehodia do každého priestoru. V spálni by malo byť čo najmenej nábytku, aby eneregia Qi mohla voľne prúdiť.

Autorka: Anna Horková

Ďalšie odporúčané produkty:

  • ASTOFRESH

    výživový doplnok, kvapky 19,55

    čisté dýchanie

    • svieži dych
    • priaznivo pôsobí na normálnu obranyschopnosť organizmu, tráviaci systém – trávenie
    • rýchlo sa vstrebáva, navracia telu sviežosť a vitalitu
    • vhodné pre fajčiarov
    • dezinfekcia dutiny ústnej
    • dodáva telu sviežosť a vitalitu
    • podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu
    • vhodné pri cestovaní

  • NERVAMIN

    nespavosť, stres 27,90

    nespavosť, napätie a stres

    • uvoľňuje v tele napätie a stres
    • posilňuje centrálny nervový systém
    • navodzuje príjemný spánok
    • priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus
    • podporuje trávenie vplyvom uvoľnenia stresu
    • pozitívne vplýva na psychiku – dodáva dobrú náladu
    • má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky
    • môže sa kombinovať s inými produktmi

Ešte si prečítajte: