„Detoxikuje organizmus, harmonizuje trávenie“

V Rusku je tradične slamiha piesočná označovaná ako bylina nesmrteľnosti. U nás slamihu piesočnú bylinkári pridávajú do zmesí na upokojenie trávenia či na zmiernenie žlčníkových problémov. Na chorvátskom ostrove Pag dodáva jedinečnú chuť mlieku, z ktorého sa vyrába vychýrený syr Gligora. Kulinári používajú listy tejto byliny ako aromatické korenie na pečené mäsko.
Obľúbená bylina
O obľúbenosti byliny slamiha piesočná (Helichrysum arenarium) v ľudovom liečiteľstve svedčí niekoľko jej zaujímavých ba dokonca aj roztomilých ľudových slovenských názvov: plesnivec, plesnivček piesočný, slamený kvet či radostka. Radosť rozosievajú od júla do septembra jej žiarivo žlté kvety, ktoré sa tiež využívajú na terapeutické účely. Je to trváca bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s krátkym valcovitým podzemkom. Má 15-30 cm vysoké sivoplstnaté stonky v trsoch so sivozelenými sediacimi a úzkokopijovitými listami a chocholíkovú metlinu úborov žltých kvetov so suchoblanitými zákrovmi (slamenáčky). Plody sú nažky.
Vyskytuje sa vzácne
Rastie roztrúsene na slnečných kamenistých stráňach a na suchej piesočnej vápnitej pôde. Jej výskyt je však stále vzácnejší, navyše na Slovensku i v Čechách sú niektoré druhy slamíh zákonom chránené. Môžete si ju pestovať vo svojej záhradke ako skalničku, potrebuje však špecifické, suché podmienky a podarí sa ju „vypiplať“ len skúsenému záhradkárovi. Preto sa nevzdávajte, ak sa vám to na prvý pokus nepodarí. Alebo si ju jednoducho kúpite v predajniach DIOCHI alebov našom e-shope.
Výborná na pečeň a žlčník
Domovom byliny je východná Európa, odkiaľ sa rozšírila na západ i sever. Nájdeme ju hojne najmä v Škandinávii, Pobaltí a v Nemecku. Cez Kaukaz prenikla až do Strednej Ázie. Samotný rod Helichrysum (slamiha) zahŕňa okolo päťsto druhov. Účinné látky, ktoré obsahuje sú flavónové deriváty, najmä izosalipurpozid, chalkonový glykozid a ďalšie: naringenín, kempferol, apigenína iné. Vlastnosti, pre ktoré je využívaná na terapeutické účely: cholagogum (choleretikum), mierne diuretikum, adstringens. Pôsobí diureticky, antibioticky, antialergicky, bakteriostaticky a spazmolyticky. Harmonizuje meridián pečene a žlčníka.
Bylinkárstvo, kozmetika, homeopatia
Už v minulosti zbierali bylinkári celú metlinu úborov žltých kvetov slamihy piesočnej tesne pred rozkvitnutím. Bylinu využívali na podporu tvorby žlče, proti zápalom, na ochranu pečene i na detoxikáciu. Výborná bylina ak ste sa rozhodli pre jarnú detoxikačnú kúru zameranú na očistu pečene, žlčníka a tráviaceho traktu. Eliminuje riziko vzniku žlčníkových kameňov, zápalu žlčníka a žlčovodov. Má pozitívne účinky na trávenie, tlmí nadúvanie, tvorbu črevných plynov, podporuje vylučovanie žlče, sekréciu žalúdočnej šťavy a pankreasových enzýmov, urýchľuje látkovú výmenu. Účinné fytolátky priaznivo vplývajú na činnosť nadobličiek, tradične sa využíva na dezinfekciu obličiek najmä pri chronických zápaloch.
Pre krásu a zdravie
V prírodnej medicíne je osvedčeným prostriedkom počas liečby chrípky a nachladnutia, bojuje proti cudzopasným červom, najmä škrkavkám.
V tradičných bylinkárskych receptoch nájdeme rady, že zápar z kvetov sa využíva navyše pri reume alebo cystitíde. Obklady z byliny prikladajú bylinkári ak trpíte vyrážkami, ekzémami, akné či psoriázou.
Vnútorné použitie je vhodné, ak je pleť vystavená pôsobeniu vnútorných toxických látok pochádzajúcich z alkoholu, fajčenia, nekvalitnej potravy, liekov a rôznych jedov.
Pomôže aj zvonka, ak pleť trpí dôsledkami nadmerného slnenia, infekciami, prácou s chemikáliami, agresívnymi čistiacimi prostriedkami či pobytom v prašnom prostredí.
Z kvetov sa získava aj silica využívaná najmä v kozmetickom priemysle.
V prípravkoch na problematickú a citlivú pleť pôsobia protizápalové, antialergické a adstringentné účinky fytolátok, ktoré bylina obsahuje. Účinné fytolátky regenerujú pokožku, podporujú obnovu a rast kožných buniek a vďaka antioxidačnému účinku zabezpečujú pleti ochranu pred pôsobením voľných radikálov. Chránia pleť pred vznikom jaziev.
Slamiha býva tiež súčasťou niektorých homeopatických prípravkov.Silná aróma slamihy je pre hmyz nepríjemná a preto sa pridáva do zmesí s levanduľou, ktoré dokážu nepríjemný hmyz odpudiť.
Bylinkári odporúčajú:
Čaj na dobré trávenie a zvýšenie tlaku
Zmiešajte rovnaký diel bazalky, saturejky, paliny pravej, rozmarínových listov, slamihy piesočnej, kuchynskej rasce. Na liter vody pridajte dve polievkové lyžice zmesi. Po niekoľkých minútach varenia odstavte a nechajte zakryté lúhovať 5 – 10 minút. Potom preceďte. Vypite jednu šálku odvaru ráno nalačno a jednu šálku večer pred spaním.
Kúpeľ pre podráždenú pokožku
Zmes ovsenej slamy a 250 – 500 g slamenáčikov (plodov slamihy piesočnej) vložte do ľanového alebo bavlneného vrecka, vyvarte v hrnci s vodou a vhoďte do vane s pripravenou teplou vodou, tam vrecko dobre povytláčajte. Byliny môžete voľne vyvariť v litri vody a precediť do vane. Teplota kúpeľa by mala byť medzi 36 až 38°C, čas kúpania asi desať minút. Poumývajte si aj tvár, hrdlo a šiju, nemydlite sa, nesprchujte. Po kúpeli sa zabaľte do teplej plachty a ľahnite si aspoň na pol hodinku do vyhriatej postele.Potom sa osprchujte.
Odvar pri žlčníkových kameňoch
Dve čajové lyžičky slamihy piesočnej zalejte pol litrom studenej vody, varte päť minút a lúhujte desať minút. Užívajte po jedle ak trpíte žlčníkovými kameňmi alebo potrebujete posliniť tráviaci systém.
-
DETOXIN
detoxikácia pečene 19,55€detoxikácia pečene a žlčníka
Vhodný v jarnom období. Pôsobí na správnu činnosť pečene a žlčníka, priaznivo vplýva na oči, šľachy, kĺby. Vyrovnáva hladinu cholesterolu. Potláča emóciu zlosti, upokojuje psychiku. -
SLAMIHA PIESOČNÁ – Helichrysum Arenarium
látková premena, žlčník 9,95€látková premena, pečeň, žlčník
• pôsobí diureticky, vhodná pri alergiách, má antibakteriálne účinky
• zlepšuje trávenie, tlmí nadúvanie, podporuje vylučovanie žlče a sekréciu žalúdočnej šťavy
• vhodný pri zápaloch pečene, žlčníka, močových ciest
• eliminuje riziko vzniku žlčníkových kameňov
• mierni kŕče a zlepšuje metabolizmus
• detoxikuje
… [Trackback]
[…] Read More here: diochi.sk/slamiha-piesocna-helichrysum-arenarium/ […]