Bylinky

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

„Rýchly spaľovač tukov“

Rhodiola rosea známa ako rozchodnica ružová alebo zlatý koreň rastie najmä v suchých piesočnatých oblastiach arktických častí Európy a Ázie. V tradičnom ruskom liečiteľstve je používaná už stáročia, no u nás bola ešte donedávna neznámou rastlinou.

Klinické štúdie potvrdili, že Rhodiola rosea má schopnosť systematicky regulovať mnoho rôznych fyziologických funkcií. Používa sa v suplementoch určených na spaľovanie tukov, ale súčasne zvyšuje vytrvalosť, podporuje imunitu, svalovú výkonnosť, zlepšuje anémiu, má pozitívny vplyv na depresie, mentálne vyčerpanie a sexuálnu vitalitu. Až do roku 1969 bola Rhodiola rosea považovaná za ruské vojenské tajomstvo. V tomto roku sa totiž fyrmakologický výbor krajiny rozhodol, že bude po viac ako tridsiatich rokoch klinických testov kultivovaná na komerčnú produkciu.

Informácie o účinných fytolátkach tejto rastliny sa medzi širokú verejnosť dostali až v deväťdesiatych rokoch. Odborníci sa zhodujú v tvrdení, že jestvuje viac ako 200 druhov rhodiol, no len rhodiola rosea je účinná a aktívna. Je to vďaka koncentrácii rosínu, rosaíinu a salidrozidu. Prestížny časopis Time uverejnil článok, v ktorom je Rhodiola rosea popisovaná ako sľubná v prípade depresií a mentálneho vyčerpania či na zmiernenie stresu. Bola klasifikovaná ako adaptogén, teda látka, ktorá napomáha zvládanie stresu. Účinné fytolátky rastliny stimulujú parasympatický nervový systém, spomaľujú srdcovú a respiračnú činnosť a šetria tak energiu v záťažových situáciách. Rhodiola rosea je schopná stimulovať aktivitu mozgu v tvorbe monoamínov a opioidných peptidov, ako sú napríklad beta-endrofíny. Endorfíny sú látky, ktoré napomáhajú zvládanie bolesti a navodzujú pocity eufórie a dobrej nálady. Redukujú mentálne vyčerpanie, ktoré môže nastať po tréningu, vďaka nim sa budete cítiť plní síl a mentálne na vysokej úrovni.

Spaľovač tukov a anabolickéúčinky

Telovylučuje tuky z tukových rezerv pomocou špeciálneho enzýmu. A Rhodiolaaktivuje práve tento enzým, mobilizuje mastné kyseliny z tkanív a napomáhaich spaľovanie. Ruskí vedci už pred mnohými rokmi zistili, že Rhodioloa roseazlepšuje rýchlosť, silu a svalovú hustotu. Podľa všetkých výskumov má tátorastlina účinky podobné anabolickým steroidom, ale bez ich vedľajších účinkov a nebezpečenstiev.Rhodiola pomáhala vzpieračom naberať svalovú hmotu a mala vplyv na ichtréningovú kapacitu. Súčasne zlepšuje pomer svalov a tuku, pretože máschopnosť stimulovať lipolytickú (tuky spaľujúcu) aktivitu.

Rhodiola rosea nájdete v prípravku DIOCHI: Levamin

 • LEVAMIN

  koncentrácia, pamäť 19,55

  podpora koncentrácie a pamäte

  • pozitívne pôsobí na pamäť – vhodný pre študentov
  • podporuje koncentráciu – pre manažérov
  • zvyšuje fyzické výkony – pre športovcov
  • podporuje metabolizmus tukov pri redukčnej diéte
  • pôsobí ako životabudič a stimulant – vhodný ako náhrada kávy
  • zbystruje zmysly, vnímanie, dodáva nadhľad
  • harmonizuje osobnosť, dodáva vnútornú silu

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.