Bylinky

Rastliny pre zdravie – Slez lesný (Malva sylvestris)

Slez je opakovane kvitnúca, dvojročná až trvalá, zľahka ochlpená rastlilna dorastajúca do výšky 30 – 120 centimetrov. Má päťzárezové listy s okrúhlymi vrúbkovanými lalokmi. V pazuchách listov rastie dva až šesť ružovofialových kvetov.

Kvitne od júna do októbra. Plody tvoria rozpadavý diskovitý útvar. Dnešný názov malva sa vyskytoval už v antike. Je odvodený z gréckeho moloché, malaché. Súvisí to so slovom malassó, čo znamená zmäkčujem, obmäkčujem. Táto vlastnosť je rastlinke daná vďaka slizu, ktorý obsahuje. Druhový názov sylvestris jej dal botanik Linné nevhodne, pretože v lese rastlinka rastie len zriedka. Ľudovo sa jej hovorí tiež božie koláčiky, pánbožkove syrečky alebo chlebík. Slez pochádza z východného Stredomoria, v súčasnosti rastie takmer v celej Európe a bol zavlečený prakticky aj na všetky ostatné kontinenty. U nás rastiehojne na suchých a teplých miestach pozdĺž ciest, pri plotoch, na rúbaniskách alebo pastvinách. V horských oblastiach chýba. Kvety obsahujú mnoho slizových látok, fenolové kyseliny, flavonoidy, antokyanové glykozidové farbivo malvín, listy potom trochu trieslovín a silicu. 

Karol Veľký nariadil pestovanie slezu v kláštoroch.

Používa sa pri zápale a katare priedušiek, kašli, laryngitíde a faryngitíde a žalúdočných problémoch. Stimuluje činnosť čriev a zvyšuje účinnosť vitamínu P. Užíva sa aj na kloktanie, na obklady pri zápale hrdla a ústnej dutiny. Používa sa  pri väčšine chorôb hrdla, aj hnisavý zápal. Slezové obklady sa prikladajú tiež na zdeformované a boľavé miesta pri dne. Užíva sa aj pri niektorých kožných ochoreniach, ako sú mokvavé ekzémy, akné, ruža. Slez nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní a často tvorí prísadu do rôznych bylinkových zmesí.

Kloktanie slezovým macerátom pomáha pri zachrípnutí a je vhodný pre rečníkov a spevákov.

Domáca lekárnička
Príprava čaju
Na 3/4 litra dáme 2 – 3 lyžičky sušených kvetov a varíme ich 5 minút. Odvar ihneď zlejeme alebo necháme vylúhovať ďalších 5 – 15 minút podľa toho, aký silný čaj chceme mať. Slabší používame na stimuláciu funkcií organizmu a silnejšiu detoxikáciu. Čaj z kvetov je príjemným spestrením medzi čajmi a vyniká svojou farbou. 

Použitie plodov:
Mladé plody sa dajú jesť a sú doslova pochúťkou s obsahom jemného slizu. Ľudovo sa im hovorí božie koláčiky, pánbožkove syrečky alebo chlebík.  Počas prechádzky si tak môžeme spestriť pobyt na čerstvom vzduchu a ochutnať dary našej prírody. Plody nám môžu poslúžiť aj na ozdobu rôznych dezertov. Nič tým nepokazíte a rozhodne prekvapíte svojou nápaditosťou. Rovnako môžeme na rôzne zdobenia využiť aj kvety. Veľké kvety príbuzného druhu slezu – topoľovky je možné využiť aj n a rýchle zdobenie dezertov. 

Indikátor zásad a kyselín
V chémii môžeme farbivo kvetov použiť ako indikátor pre zásady alebo kyseliny. V kyslom prostredí zružovie, v zásaditom zmodrie. Žici vyšších tried, ktorí majú už chémiu, si doma môžu urobiť jednoduchý pokus s pridaním octu alebo jedlej sódy do extrahovaného farbiva vo vode. Kvety vloýte do pohára, drevenou paličkou rozmliaždite, zajeljte vodou, potom zlejte do dvoch skúmaviek. K jednému roztoku pridávajt epomaly ocot a k druhému jedlú sódu. Pozorujte farebné zmeny, ktoré docielite.
Autor: prevzaté a preložené z časopisu Sféra

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.