Bylinky

Rastliny pre zdravie – Slez lesný (Malva sylvestris)

Slez je opakovane kvitnúca, dvojročná až trvalá, zľahka ochlpená rastlilna dorastajúca do výšky 30 – 120 centimetrov. Má päťzárezové listy s okrúhlymi vrúbkovanými lalokmi. V pazuchách listov rastie dva až šesť ružovofialových kvetov.

Rastliny Pre Zdravie Slez Lesny Malva Sylvestris
Kvitne od júna do októbra. Plody tvoria rozpadavý diskovitý útvar. Dnešný názov malva sa vyskytoval už v antike. Je odvodený z gréckeho moloché, malaché. Súvisí to so slovom malassó, čo znamená zmäkčujem, obmäkčujem. Táto vlastnosť je rastlinke daná vďaka slizu, ktorý obsahuje. Druhový názov sylvestris jej dal botanik Linné nevhodne, pretože v lese rastlinka rastie len zriedka. Ľudovo sa jej hovorí tiež božie koláčiky, pánbožkove syrečky alebo chlebík. Slez pochádza z východného Stredomoria, v súčasnosti rastie takmer v celej Európe a bol zavlečený prakticky aj na všetky ostatné kontinenty. U nás rastiehojne na suchých a teplých miestach pozdĺž ciest, pri plotoch, na rúbaniskách alebo pastvinách. V horských oblastiach chýba. Kvety obsahujú mnoho slizových látok, fenolové kyseliny, flavonoidy, antokyanové glykozidové farbivo malvín, listy potom trochu trieslovín a silicu. 

Karol Veľký nariadil pestovanie slezu v kláštoroch.

Používa sa pri zápale a katare priedušiek, kašli, laryngitíde a faryngitíde a žalúdočných problémoch. Stimuluje činnosť čriev a zvyšuje účinnosť vitamínu P. Užíva sa aj na kloktanie, na obklady pri zápale hrdla a ústnej dutiny. Používa sa  pri väčšine chorôb hrdla, aj hnisavý zápal. Slezové obklady sa prikladajú tiež na zdeformované a boľavé miesta pri dne. Užíva sa aj pri niektorých kožných ochoreniach, ako sú mokvavé ekzémy, akné, ruža. Slez nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní a často tvorí prísadu do rôznych bylinkových zmesí.

Kloktanie slezovým macerátom pomáha pri zachrípnutí a je vhodný pre rečníkov a spevákov.

Domáca lekárnička
Príprava čaju
Na 3/4 litra dáme 2 – 3 lyžičky sušených kvetov a varíme ich 5 minút. Odvar ihneď zlejeme alebo necháme vylúhovať ďalších 5 – 15 minút podľa toho, aký silný čaj chceme mať. Slabší používame na stimuláciu funkcií organizmu a silnejšiu detoxikáciu. Čaj z kvetov je príjemným spestrením medzi čajmi a vyniká svojou farbou. 

Použitie plodov:
Mladé plody sa dajú jesť a sú doslova pochúťkou s obsahom jemného slizu. Ľudovo sa im hovorí božie koláčiky, pánbožkove syrečky alebo chlebík.  Počas prechádzky si tak môžeme spestriť pobyt na čerstvom vzduchu a ochutnať dary našej prírody. Plody nám môžu poslúžiť aj na ozdobu rôznych dezertov. Nič tým nepokazíte a rozhodne prekvapíte svojou nápaditosťou. Rovnako môžeme na rôzne zdobenia využiť aj kvety. Veľké kvety príbuzného druhu slezu – topoľovky je možné využiť aj n a rýchle zdobenie dezertov. 

Indikátor zásad a kyselín
V chémii môžeme farbivo kvetov použiť ako indikátor pre zásady alebo kyseliny. V kyslom prostredí zružovie, v zásaditom zmodrie. Žici vyšších tried, ktorí majú už chémiu, si doma môžu urobiť jednoduchý pokus s pridaním octu alebo jedlej sódy do extrahovaného farbiva vo vode. Kvety vloýte do pohára, drevenou paličkou rozmliaždite, zajeljte vodou, potom zlejte do dvoch skúmaviek. K jednému roztoku pridávajt epomaly ocot a k druhému jedlú sódu. Pozorujte farebné zmeny, ktoré docielite.
Autor: prevzaté a preložené z časopisu Sféra

Ešte si prečítajte:

Žiadne produkty v košíku.