Psychológia

Prečo žijeme v nefunkčných vzťahoch

Určite poznáte ten pocit prázdnoty, keď vám niekto veľmi chýba, a to aj vtedy, keď ste obklopení priateľmi, rodinou, kolegami v práci. Lebo hovorí sa: Ak ti chýba čo len jeden človek v tvojom živote, celý svet sa zdá byť prázdny.

V súčasnosti sa veľa hovorí o vzťahoch, či už partnerských, v rodinách, medzi priateľmi, kolegami na pracovisku, o medzinárodných vzťahoch. Ľudia žijú v nefunkčných, nenaplnených, prázdnych vzťahoch bez lásky a úcty, a to buď z povinnosti, zo slušnosti alebo jednoducho zo strachu zo zmeny alebo zo zlyhania, že keď zo vzťahu odídu, nezvládnu prevziať zodpovednosť za seba samých do svojich vlastných rúk. V prázdnych vzťahoch sa cítia osamelo, sú smutní a sklamaní z toho, ako takéto vzťahy negatívne vplývajú na kvalitu ich života. Ak nám nefungujú naše vzťahy, vo väčšine prípadov to dávame za vinu tým druhým. Vyčítame im, ako sa správajú, ako vyzerajú, že nerobia všetko tak, ako to od nich očakávame, ako si to my predstavujeme. Keď od seba dvaja ľudia očakávajú, že ten druhý bude žiť jeho život, dokonca podľa jeho predstáv, že bude neustále súčasťou jeho aktivít, že sa bude správať len podľa neho, ak sú obaja na seba veľmi nároční, vtedy začína boj o ego vo vzťahu. A vo vzťahu, ktorý je ovládaný egom, existuje závislosť na vzťahu, či už u jedného, alebo u oboch zúčastnených. A všetci vieme, že žiadna závislosť nie je dobrá.

Závislosť nám spôsobuje bolesti a strachy, kradne nám naše sebavedomie, sebaúctu, vlastný názor, dokonca dokáže ovládať aj naše pocity. Je potrebné ju čo najskôr odhaliť a zbaviť sa jej, inak v nás bude pretrvávať neustále a stále dokola nám bude kaziť naše vzťahy, nech sme s kýmkoľvek a kdekoľvek. Závislí na vzťahu sme vtedy, ak chceme od svojich partnerov, kolegov, blízkych, aby robili veci podľa nás, a nás to potom teší, aj keď vieme, že to robia len kvôli nám. Ale keď sa nesprávajú a nekonajú podľa našich predstáv, sme na nich nahnevaní, cítime sa urazene a dotknuto, lebo nedostávame od nich pozornosť, akú očakávame. Takýto vzťah je ovládaný egami a lipnutím ega na dostávaní pozornosti od toho druhého – či už v podobe lásky, alebo obdivu za každých okolnosti. Keď toto všetko ego nedostáva, prichádzajú pocity sklamania, strachu a bolesti. Tieto negatívne pocity nám pri dlhodobom pretrvávaní môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy a môžu nám skresľovať pohľad na všetky naše vzťahy. Dostávame sa tak do začarovaného kruhu. Preto je pre nás a pre uzdravenie našich vzťahov veľmi dôležité zistiť, prečo máme závislosť na určitom vzťahu, prečo ho potrebujeme mať podľa seba, prečo potrebujeme kritizovať a posudzovať iných, ak sa nesprávajú podľa nás, prečo potrebujeme mať niektorých ľudí pod kontrolou.

V každom prípade, rozumný človek má snahu chcieť pochopiť, čo sa to deje v jeho vzťahoch, ak nefungujú ako majú, čo by sa dalo urobiť na záchranu vzťahu, či už partnerského, pracovného, prípadne vzťahov v rodine. Ak nám nefungujú naše vzťahy a chceme ich riešiť, v prvom rade je potrebné nájsť dôvod, čo spôsobuje problémy vo vzťahoch. Toto zistíme len tak, že upustíme od minulých vzorcov správania sa, od minulých nepríjemných zážitkov a skúseností a začneme vnímať, čo sa deje v našich životoch práve teraz, v prítomnosti. Budeme sa pozorovať, ako reagujeme na určité situácie, aké pocity a emócie v nás vyvolávajú. A práve tieto pocity je potrebné riešiť sami so sebou, so svojim egom. Zamyslieť sa a precítiť, či naozaj to, čo zažívame, čo cítime, sú skutočné a opodstatnené emócie alebo je to len nejaká nezmyselná ilúzia o našich vzťahoch, o nás samotných. Veľmi často sa stáva, že ľudia žijú v ilúziách, vo virtuálnych svetoch, ktoré si sami vytvorili vo svojich myšlienkach, či už na základe opakovaných nepríjemných skúseností, alebo jednoducho na základe vonkajšieho sveta pod vplyvom tlaku médií, reklám, seriálov, názorov iných. Nenechajme sa strhnúť ikonami a obdivovať tzv. celebrity, neporovnávajme sa s nikým, nikto nie je ani horší, ani lepší než sme my sami.

Dôležité je si danú závislosť uvedomiť a snažiť sa ju prijať, až potom ju môžeme odstrániť zo svojho života. A toto dokážeme len tým, že sa budeme snažiť spoznať seba samých, akí vlastne sme, kto sme. Toto poznanie nám pomôže prijať seba aj druhých takých, akí sú, bez potreby zmeny, posudzovania a kritizovania. Vtedy sa dostaneme za hranicu svojho vlastného tieňa, otvoria sa nám obzory krásy, radosti a šťastia zo života, v ktorom žijeme. Pocítime silu bezpodmienečnej lásky, ktorá ako jediná nás dokáže spájať na všetkých úrovniach bytia so všetkými bytosťami bez podmienok. Uvedomíme si, že my nedokážeme zmeniť nikoho podľa seba, lebo každý človek je dokonalá bytosť, ktorá je taká, aká je. Ak dokážeme každého prijať takého, aký je, už nebudeme mať potrebu lipnúť na vzťahu s ním, lebo sa zbavíme závislosti na ňom. Uvedomíme si, že nikto nie je pre nás nepriateľom, lebo každý nám je učiteľom. Nehľadajme svoju záchranu vo vzťahoch, neidealizujme si svojich partnerov a neočakávajme od nich, že nás zachránia pred našimi problémami, trápeniami, sklamaniami, lebo budeme opäť len sklamaní, ak sa nám to nesplní. Je dôležité si uvedomiť, že nikto nás nezachráni, len my sami to dokážeme.

Naše vzťahy nám v tom môžu len pomôcť. V partnerstve snáď najviac platí zákon zrkadlenia si jeden druhého. Cez odhalenie nedostatkov na iných spoznávame svoje vlastné nedostatky – keď vidím a uvedomujem si na niekom jeho vlastnosti, znamená to, že tieto vlastnosti mám aj ja. A tí, ktorí nás najviac iritujú, nás najviac môžu naučiť niečo nové o nás samotných, ale zároveň nás možno aj najviac potrebujú. A možno tí, ktorí nám podľa nás najviac ubližujú, to robia len preto, aby rozptýlili naše nezmyselné predstavy, ideály a očakávania. Rozmýšľajte o tom a hlavne rozprávajte sa o nedorozumeniach, ak vám na vzťahoch záleží. Lebo vo vzťahu, v ktorom vládne porozumenie, nemajú pochybnosti a nedôvera svoje miesto. Ak sa teda na svoje vzťahy dokážeme pozerať aj z iného uhla pohľadu a teda, že nefungujúce vzťahy, ak o nich premýšľame a chceme ich riešiť, nás zároveň učia spoznávať sa navzájom, ale aj spoznať seba samých, učia nás byť samým sebou, vedieť sa postaviť sám za seba, vtedy nám to prinesie vedomie a poznanie o sebe samých – a to je to najcennejšie, čo môžeme vo svojom živote dosiahnuť – spoznať samých seba.

Našou úlohou je zobrať zodpovednosť za seba samých do svojich vlastných rúk, riešiť si svoje bolesti a problémy sami, ale zároveň byť trpezliví a ohľaduplní voči druhým. Vtedy zažijeme pocit vlastného pochopenia. Ak ho prijmeme, otvorí sa nám srdce pre našu lásku a vtedy u nás zafunguje zákon príťažlivosti – pritiahneme si do svojho života tých správnych ľudí, s ktorými sa budeme cítiť v pohode, prípadne sa pozitívne zmení prístup ľudí v našom okolí k nám. Nedovoľte, aby ste okolo seba šírili napätie a chlad len preto, že vo vás prevláda vnútorná pýcha. Nedovoľte vlastnej pýche, aby vo vás potlačila lásku k svojim blízkym, aby vám ničila vaše vzťahy. Chráňte si svoje vzťahy, na ktorých vám záleží, venujte sa im a hýčkajte si ich, aby ste nestratili niekoho, na kom vám záleží len kvôli nedorozumeniam a neochote ich riešiť. Ale nezotrvávajte zbytočne vo vzťahoch, ktoré vám nič nedávajú, ani v takých, v ktorých nedokážete dať vy nič. No keď vám na nefunkčných vzťahoch záleží, pracujte na sebe a uzdravte si ich, aby vám choré vzťahy nezlomili srdce. Na svete neexistuje vôbec nič, čím by sa dalo uzdraviť zlomené srdce.

Autorka: Ing. Anna Horková

Ďalšie odporúčané produkty:

 • ANDROZIN

  hormonálny systém muži 19,55

  mužský hormonálny systém

  • harmonizuje hormonálny systém mužov
  • priaznivo pôsobí na prostatu a močové ústrojenstvo
  • elixír pre mužov
  • životabudič
  • prebúdza k väčšej aktivite, hlavne v sexuálnej oblasti
  • proti šediveniu a vypadávaniu vlasov
  • odstraňuje stuhnutosť dolných končatín
  • môžu ho užívať aj ženy v menších dávkach

 • CYTONIC

  ženská krása a vitalita 27,40

  pre ženskú krásu a vitalitu

  • harmonizuje ženský hormonálny systém
  • chráni pokožku pred pigmentovými fľakmi
  • obmedzuje vplyv návalov v klimaktériu
  • pozitívne pôsobí na srdce a krvný tlak
  • ma antimikrobiálne účinky
  • pomáha pri žalúdočných vredoch
  • vhodný pri leukémii
  • chráni pred artritídou, reumatizmom, osteoporózou
  • pri srdcovej slabosti, zlepšuje periférne prekrvenie
  • odstraňuje napätie, stres, spomaľuje starnutie

 • ESTROZIN

  hormonálny systém ženy 19,55

  ženský hormonálny systém

  • harmonizuje hormonálny systém žien
  • upravuje menštruačný cyklus
  • elixír pre ženy – dodáva pocit ženskosti a sviežosti
  • životabudič
  • vhodný pri neplodnosti a v klimaktériu
  • chráni svaly a kosti pred degeneráciou
  • posilňuje vlasy a nechty
  • môžu ho užívať aj muži

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.