Zdravie

Postihnutie pohybového aparátu

Pohybový aparát človeka je náchylný na ochorenia ako každý iný orgán alebo orgánová sústava človeka. Ochorenie sa môže prejaviť na ktorejkoľvek úrovni pohybového aparátu.

Môže ísť o svaly, kĺby, kosti, väzy. Častým ochorením sú bolesti chrbta. Pod touto diagnózou sa môže skrývať mnoho problémov. Ak vynecháme bolesti chrbta spôsobené ochorením vnútorných orgánov, ako je napríklad zápal obličiek, budeme sa zaoberať postihnutím svalov, chrbtice a kĺbov.

Aké sú príznaky bolestí chrbta?
Patrí k nim napríklad bolesť a stuhnutosť pozdĺž chrbtice, najmä pri pohybe. Bolesť môže byť ostrá, vystreľujúca na prednú stranu trupu, ale aj do dolných končatín. Bolesti sa môžu objavovať v pokoji, pri pohybe, počas dlhého státia alebo sedenia. Najčastejšie býva postihnutá spodná časť chrbtice – bedrová chrbtica. Táto časť chrbtice nesie zaťaženie celého tela. Väčšina bolestí vzniká ako následok preťaženia, svalového napätia alebo natiahnutia. Problémy spôsobuje aj nesprávne držanie tela, osteoporóza, zápalové postihnutie kĺbov, chrupaviek, kostí, svalov, zaseknutie nervu, ale aj stiahnutie svalov pod tlakom stresu.

Artritída
Artritída je zápalové postihnutie kĺbov. Najčastejšie sa prejavuje v mladšom veku. Môže byť infekčného pôvodu, ale aj autoimunitného, reumatického, poúrazového. Prejavuje sa bolesťou, opuchom, začervenaním postihnutého kĺbu. Niekedy sa môže tvoriť v kĺbe aj výpotok. K celkovým príznakom môže patriť aj teplota. Zápal môže byť akútny alebo postupne prejde do chronických problémov. Akútny zápal kĺbov sa lieči takzvanými nesteroidnými antireumatikami, prípadne antibiotikami podľa príčiny, ktoré zápal vyvolal.

Artróza
Artróza je degeneratívne postihnutie pohybového aparátu, a to kĺbov. Vyskytuje sa u ľudí nad 50 rokov. V mladšom veku sa môže objaviť ako následok chronického zápalu kĺbov či ako poúrazová artróza. Vzniká ako dôsledok dlhodobej záťaže a opotrebovania kĺbov. Rolu môže hrať aj dedičnosť, nadváha, poruchy regenerácie chrupavky, nadmerné zaťažovanie. Často vzniká ako dôsledok autoimunitného zápalu kĺbov. Postihnutie kĺbov sa prejavuje najmä bolesťami. Môžu byť rôzne intenzívne, až „drásavé“, obmedzujú pohyb človeka. Pridať sa môže aj stuhnutosť kĺbov pred začiatkom pohybu. Tá môže postupne po rozhýbaní miznúť, rovnako ako bolesť. Niekedy ale bolesť pretrváva a objavuje sa počas pohybu. Klasická medicína používa najmä nesteroidné antireumatiká, analgetiká, podľa typu problémov. Pri chronických zápalových stavoch najmä autoimunitného pôvodu sa využívajú aj imunosupresíva, čo sú lieky tlmiace imunitné prejavy a kortikoidy.

Pohľadom celostnej medicíny
V celostnej medicíne sa snažíme postihnuté kĺby detoxikovať. Využívame na to byliny a výživové doplnky. Sú to vitamín C, vitamín E, zinok, glukosamín, rybí tuk, niacín, boswelia. Vitamíny C, E a zinok slúžia ako antioxidanty, pôsobia proti poškodzovaniu buniek voľnými kyslíkovými radikálmi. Glukosamín je jedným zo stavebných kameňov chrupavky, zmierňuje bolesti kĺbov, poškodenie chrupavky. Môžu sa kombinovať.

Produkty DIOCHI, ktoré odporúčam:
DIOICEL kvapky , DIOCEL BIOMINERÁL kvapky, GEROCEL kvapky, GEROCEL BIOENZÝM kapsuly, SAGRADIN kvapky, DIOCEL ARTRIZONE krém, VISTA CLEAR kapsuly a DIOCEL SUPRACID kapsuly.

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.