Spánok je stav, kedy sa náš organizmus nachádza v pokoji, s minimálnou pohybovou aktivitou, s obmedzeným vnímaním okolia, s obmedzenou činnosťou mozgu.
Činnosť mozgu počas spánku sa líši od bdelého stavu. Počas bdenia je človek v trvalom kontakte s okolitým svetom, primerane odpovedá na podnety. Počas spánku je kontakt s okolím znížený, ale nie prerušený. Napríklad matka spiaca s kojencom analyzuje v spánku sluchové podnety, napríklad idúci autobus, auto, ale odlišuje signály zvonka a signály od dieťaťa! Spánok je stav nevedomia, vhodnými podnetmi sa z neho môžeme prebudiť. Líši sa od celkového nevedomia, napríklad pri anestézii alebo kóme. Pri týchto stavoch nie je prebudenie jednoduché. Kvôli všetkým dôležitým funkciám pre organizmus, mozog zostáva aktívny.
Aktivitu mozgu môžeme sledovať pomocou EEG (elektroencefalogramu). Ak sme v telesnom pokoji, duševnej relaxácii, potom mozgová činnosť vydáva merateľnú aktivitu, ktorú nazývame alfa rytmus. Ak dôjde k desynchronizácii aktivity napríklad napätou pozornosťou, zmenia sa vlny na EEG – sú nízke s vysokou frekvenciou – rytmus beta. V najhlbších fázach spánku nastupuje aktivita delta.
Približne jednu tretinu života prespíme
Potreba spánku je u každého človeka individuálna. Spánok pomáha telu regenerovať sa, pomocou inej teórie dokonca mozog v tomto stave triedi a spracováva informácie. Spánok sa strieda s bdením, rytmus je závislý na neurotransmiteroch, ktoré na určité štruktúry mozgu pôsobia povzbudivo a na iné utlmujúco.
Spánok prebieha v cykloch, ktoré sa striedajú. Hovoríme o cykloch REM spánku a non-REM. REM názov je odvodený od slov rýchle pohyby očných buliev. V tejto fáze spánku sa nám sníva. Sny sú vizuálne zážitky. Obdobia REM spánku sú najskôr krátke, k ránu sa predlžujú a v poslednom období spánku REM sa prirodzene prebudíme.
V prvých hodinách spánku klesáme do najhlbších spánkových štádií, kedy je organizmus v plytším. Vo fázach REM, teda v tých, kedy sa nám sníva, stúpa aj tepová aj dychová frekvencia, oproti tomu tonus svaloviny prudko klesá, takmer zaniká. Nehýbeme sa, sme uvoľnení.
S pribúdajúcim vekom klesá potreba spánku a podiel non REM spánkových periód sa znižuje. Zvieratá, ktoré sú lovené, majú väčší podiel REM spánku, potrebujú byť bdelejšie. Oproti tomu zvieratá – lovci, rovnako ako človek, majú väčší podiel non REM.
Prečo nemôžeme spať?
Spánok môže byť narušený. Existuje celý rad príčin, ktoré dokážu rozhodiť spánkové fázy, takže spánok začína byť nekvalitný, postihnutý človek sa prebúdza alebo zle zaspáva, či máva divoké sny. Inokedy sa zobúdza priveľmi skoro, dokonca môže trpieť aj celonočnou nespavosťou. Ďalším nepríjemným problémom je chrápanie.
Aké sú najčastejšie príčiny nespavosti?
Je to nevhodný životný štýl, nedostatok fyzickej aktivity počas dňa, opakované zdriemnutia cez deň, nadmerná psychická záťaž, práca na zmeny, vplyv prostredia, nadmerný hluk pri zaspávaní, horúčava alebo svetlo. Veľmi významnú rolu hrá stres. K ďalším príčinám patria rôzne ochorenia, ktoré znemožňujú pokojný spánok, napríklad srdcové a dýchacie problémy, bolesti, svrbenie, neurologické alebo psychiatrické ochorenia. Postupne sa pridáva vek. Nespavosť často vzniká pri časových posunoch.
Ako vyriešiť problémy so spánkom?
Dôležité je diagnostikovať to, čo ich spôsobilo. Či išlo len o dočasné problémy alebo ide o ťažkosti, ktoré sa stupňujú, čo im predchádzalo, čo ich vyvolalo? Stres, narkóza, ochorenie, nezdravý životný štýl, anatomické zmeny… podľa toho ich tiež budeme riešiť. Podstatnú rolu hrá dodržiavanie spánkovej hygieny, úprava prostredia, v ktorom spíme, odstránenie rušičov spánku. Obmedzenie stresu, správna životospráva, absencia alkoholu a nikotínu – všetko sú to veci, ktoré by sme mali obmedziť, ale málokomu to ide. Ďalším riešením sú prostriedky na spanie, spočiatku sa ľudia snažia o užívanie prírodných prípravkov, ak sa porucha prehlbuje, potom siahajú po klasických medikamentoch na spanie. Ďalej pripadá do úvahy harmonizácia energetických dráh – meridiánov – akupunktúrou alebo bylinnou terapiou. V neposlednom rade prichádzajú do úvahy aj chirurgické zákroky na odstránenie anatomických zmien. Nespavosti je potrebné venovať dostatočnú pozornosť, pretože môže mať pre človeka katastrofálne následky – najmä v podobe depresií, vyčerpania a ďalších stresov, takže vzniká začarovaný kruh, z ktorého niet úniku. Je potrebné spoznať príčinu a tiež je nevyhnutné aby postihnutý človek spolupracoval, najmä vo vynechaní škodlivých návykov a zmene životného štýlu.
Nespavosť a tradičná čínska medicína
Z hľadiska prírodnej, najmä čínskej medicíny, sa zaujímame, či postihnutý zle zaspáva alebo sa počas noci prebúdza, či sa budí priveľmi skoro. Problémy dávame do súvislosti s biologickými hodinami. U človeka, ktorý nevie zaspať, budeme pátrať po energetickej dysbalancii alebo zaťažení okruhu obličky – močový mechúr. Ľudia, ktorí nemôžu zaspať, najmä kvôli neustálym myšlienkam, ktoré ich obťažujú a ktorých sa nedokážu zbaviť, budú mať problémy v okruhu sleziny, pankreasu a žalúdka. Ak sa ľudia prebúdzajú medzi jednou a treťou hodinou ráno, majú preťaženú pečeň. Prebudenie medzi treťou a piatou hodinou je otázkou pľúc a ochorenia dýchacích ciest.
Autorka: MUDr. Lenka Hodková
Prípravky vhodné pri napätí, strese a nespavosti:
Ďalšie odporúčané produkty:
-
LEVAMIN – kvapky
koncentrácia, pamäť 19,55€• pozitívne pôsobí na pamäť
• podporuje koncentráciu
• zvyšuje fyzické výkony
• podporuje metabolizmus tukov pri redukčnej diéte
• pôsobí ako životabudič a stimulant – vhodný ako náhrada kávy
• zbystruje zmysly, vnímanie, dodáva nadhľad
• harmonizuje osobnosť, dodáva vnútornú silu
• vhodný pre študentov, manažérov, športovcov -
NERVAMIN – kvapky
nespavosť, stres 27,90€• uvoľňuje v tele napätie a stres
• posilňuje centrálny nervový systém
• navodzuje príjemný spánok
• priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus
• podporuje trávenie vplyvom uvoľnenia stresu
• pozitívne vplýva na psychiku – dodáva dobrú náladu
• má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky
• môže sa kombinovať s inými produktmi