Psychológia

Plňme si svoje sny s ohľadom na druhých

Denne si môžeme niekde prečítať alebo od niekoho počuť tvrdenia: „Plňte si svoje sny a budete šťastní“. „Naše šťastie nám nemôže zobrať nikto, iba my sami“. A potom k tomu tú krásnu omáčku, ako sa máme vedieť postaviť sami za seba, ako si máme ísť za vlastným cieľom, ako nemáme na svojej ceste za šťastím brať ohľad na nikoho okolo seba, lebo na prvom mieste sme my sami. Všetko to krásne a veľmi jednoducho znie, no je naozaj správne plniť si svoje sny takýmto spôsobom?

Určité typy ľudí s tým nemajú problém. Všetci vieme, že každý z nás je povahovo iný. Niekto dokáže robiť veci, ktoré mu vyhovujú, úplne v pohode, bez ohľadu na druhých – ani sa nezamýšľa nad tým, či to náhodou niekomu neubližuje. Ešte sa popritom tvári, že to robí pre blaho druhých – svojej rodiny, kolegov v práci, priateľov. Dokáže pri tom svoje okolie tak zmanipulovať, až sú mu všetci za všetko ešte aj vďační. Niekomu sa to darí celý život, niekomu len dočasne, no v každom prípade si takíto „manipulátori“ prídu na svoje, dosahujú svoje ciele bez problémov. Ale vo väčšine prípade to má nepriaznivý vplyv na ich blízke okolie, ktoré sa tomu musí podriadiť, prispôsobiť sa alebo odísť zo života takého človeka, ktorý si robí veci len podľa seba. V takom prípade sa jeden približuje k svojmu snu, kým druhý sa od toho svojho vzďaľuje. Tí ohľaduplnejší, resp. empatickejší a citlivejší ľudia sa dokážu sami za seba a za svoje sny a ciele postaviť len veľmi zriedka, aj to s výčitkami svedomia, či by tým, že myslia hlavne na seba, niekomu neublížili, prípadne niekoho vo svojom živote nestratili. Takým ľuďom sa ťažko plnia vlastné sny. Skôr napĺňajú osudy a sny iných ľudí.
Na zamyslenie sa uvediem príklad zo života o plnení si snov, nech si každý urobí svoj názor: Mladé dievča žije v rodine, kde rodičia majú predstavu, že z ich dcéry raz bude právnička. No dievča inklinuje k úplne inému povolaniu, túži sa stať psychologičkou. Nátlak rodičov je ale taký veľký, že mu podľahne a vyštuduje na ich žiadosť právo, aby nesklamala svojich rodičov. Rodičia sú spokojní, dokonca ju presviedčajú, že urobila dobre, že oni chceli pre ňu len to najlepšie, lebo ako právnička sa bude mať finančne lepšie. Splnila sen svojich rodičov, ale od svojho vlastného sna sa vzdialila.


Ďalším snom dievčiny bolo po skončení školy cestovať, spoznávať svet, ľudí a až potom si založiť rodinu. No osud jej už počas štúdia poslal do života chlapca, ktorý ju zbožňoval, urobil by pre ňu čokoľvek, len aby ju získal pre seba. Samozrejme jej to imponovalo, a tak aj napriek tomu, že vôbec nemala ambíciu sa vydávať a mať hneď deti, jeho náklonnosť a pozornosť boli také silné, že podľahla jeho predstavám o spoločnom živote a o rodine. Len aby ho nesklamala a neublížila mu – veď ju miloval nadovšetko, tak ako by mu to mohla urobiť? A tak splnila sen svojmu priateľovi a od toho svojho sa opäť vzdialila. Svoje plány, že bude ešte dlho slobodná a bude spoznávať svet zamenila za život vo svojej novej rodinke. Našťastie sa jej taký život zapáčil. Síce sa jej nesplnili sny z mladosti, ale získala krásnu rodinku, všetci boli zdraví, krásni, darilo sa im po všetkých stránkach. Teda darilo sa hlavne manželovi, on si plnil všetky svoje sny, bez ohľadu na rodinu. Okrem toho, že získal krásnu rodinu, prácu, ktorá mu bola koníčkom, voľný čas trávil zábavou s kamarátmi a pri športe. Dievčina svoju rodinu ale milovala nadovšetko, až nadobudla pocit, že si konečne plní ten svoj pravý sen – sen o šťastnej rodine. Keď s láskou prijala toto poznanie, prišiel deň, kedy sa dozvedela, že manželove zábavky mimo rodiny nie sú až také nevinné – do vzťahu medzi nich vstúpil niekto tretí a jej sa novonadobudnutý sen o šťastnej rodine, o šťastnom manželstve, rozpadol ako domček z karát. Jeden človek z rodiny si splnil svoj ďalší sen – sen o novom vzťahu, čím dievčina svoj sen o šťastnej rodine úplne stratila. Dievčine z jej snov nezostalo nič. Všetko to úsilie, ktoré roky vyvíjala, všetka tá tolerancia a pozornosť voči druhým, kedy podriadila svoje sny láske k svojim blízkym, zrazu boli zbytočné. Čo za hru si to s ňou zahral jej osud? Ak bola predurčená byť tým, po čom túžila od detstva – psychologičkou, prečo jej nedal síl o to bojovať s rodičmi? Ak sa mala stať právničkou, prečo jej poslal do cesty muža, ktorého záujem o ňu zmenil všetky jej plány. A nakoniec, ak teda jej osudom bola starostlivosť o rodinu, ako to, že sa jej tá rodina zo dňa na deň rozpadla?

Z toho mi vyplýva záver, že nie je správne si plniť svoje sny na úkor druhých tak, že im ubližujeme, ale ani nie je správne podľahnúť predstavám okolia a rodiny a neplniť si ich vôbec. Ako sa teda dajú plniť naše sny, ktorých splnenie závisí od konania druhých? Odpoveď znie: nedá sa to. Jedine tak si môžeme splniť svoje sny bez následkov, že si nebudeme splnenie svojich snov spájať s konaním druhých ľudí, aby sme potom pri ich plnení neboli od tých druhých závislí, tak ako to bolo v prípade dievčiny, keď splnenie jej sna o šťastnej rodine bolo závislé od konania jej manžela. Dôležité je taktiež sa o svojich snoch rozprávať s ľuďmi, ktorých sa to najviac týka, ktorým plnenie našich snov môže ovplyvniť životy negatívnym spôsobom. Lebo ak je niekomu osudom a snom napríklad šťastná rodina, ťažko sa taký sen dá splniť bez tých druhých – bez členov rodiny. Alebo šťastný partnerský život a fungujúca rodina, v ktorej sú všetci v pohode, už dnes nemôže byť splniteľným snom? Keď sa pozerám okolo seba, musím smutne skonštatovať, že sa to dnes stáva len zriedkavo. Možno je to aj tým, že sa neustále stretávame s tou už spomínanou frázou – plňte si stále svoje sny. Mám pocit, že niektorí ľudia ani nerozmýšľajú o dôsledkoch plnenia si svojich snov, že ich ani len nenapadne, že niekedy sa to môže stávať aj na úkor blízkych. Plniť si svoje sny za každú cenu, ak pritom ničíme sny svojim blízkym, je prejav egoizmu a sebectva a prináša to do životov zúčastnených nedorozumenia a sklamanie. Predtým, než sa pustíte do plnenia si svojich snov, porozprávajte sa o tom so svojimi najbližšími, ako to môže ovplyvniť ich životy, či ich to nebude nejako obmedzovať, či im to neublíži. Dohodnite sa na kompromisoch. Veď vo svojom okolí vidíme veľa nešťastných ľudí len preto, že sú obeťou plnenia si snov ich blízkych, partnerov, detí, kolegov.Bez akýchkoľvek následkov na okolie si môžu plniť svoje sny len ľudia bez záväzkov. Bez prekážok a vlastných sklamaní si môžu plniť svoje sny len ľudia, ktorí nie sú na nikom závislí. Snažte sa plniť si svoje sny tak, aby ste tým nikomu neubližovali a aby ste nakoniec neboli z toho sami sklamaní.

Autorka: Ing. Anna Horková

Ďalšie odporúčané produkty:

 • LEVAMIN

  koncentrácia, pamäť 19,55

  podpora koncentrácie a pamäte

  • pozitívne pôsobí na pamäť – vhodný pre študentov
  • podporuje koncentráciu – pre manažérov
  • zvyšuje fyzické výkony – pre športovcov
  • podporuje metabolizmus tukov pri redukčnej diéte
  • pôsobí ako životabudič a stimulant – vhodný ako náhrada kávy
  • zbystruje zmysly, vnímanie, dodáva nadhľad
  • harmonizuje osobnosť, dodáva vnútornú silu

 • NERVAMIN

  nespavosť, stres 27,90

  nespavosť, napätie a stres

  • uvoľňuje v tele napätie a stres
  • posilňuje centrálny nervový systém
  • navodzuje príjemný spánok
  • priaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus
  • podporuje trávenie vplyvom uvoľnenia stresu
  • pozitívne vplýva na psychiku – dodáva dobrú náladu
  • má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky
  • môže sa kombinovať s inými produktmi

 • VENISFÉR

  srdce, cievy, pamäť 19,55

  srdce, cievy, pamäť

  • posilňuje činnosť srdca, ciev a mozgu
  • harmonizuje krvný tlak
  • elixír pre cievy
  • čistí krv, podporuje krvotvorbu
  • prispieva k zlepšeniu pamäti – prípravok múdrosti
  • odstraňuje smútok v našom srdci a nahrádza ho radosťou
  • vhodný pri onkologických ochoreniach

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.