Bylinky

Petiveria alliacea

„Petiveria je prírodný prostriedok na reumatizmus a artritídu“

„Prvýkrát som sa s touto rastlinou stretol v Paraguaji. Hneď mi počarila svojou cesnakovou vôňou a pikantnou chuťou,” hovorí bioterapeut Vladimír Ďurina.

Petiveria obsahuje mnoho biologicky aktívnych látok, ako sú napríklad flavonoidy, triterpeny, steroidy, a sírne zlúčeniny. Na Univerzite v Chicagu zistili, že obsiahnutý dibenzyl trisulfid má protirakovinové účinky. Ďalšími fytolátkami s protirakovinovým účinkom sú astilbin a kumarin.Petiveria alliacea je trváca bylina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra. V Paraguaji a v Brazílii jej hovoria tipi alebo pipi, v Peru anamu. Je to rastlina amazonských dažďových pralesov a tropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky, Karibiku, a Afriky. Má tmavozelené kožovité listy, nachádzajúce sa blízko pri zemi. Má drobné biele kvietky. Ak list rzdrvíte medzi prstami, pocítite cesnakový zápach. Na jazyku čerstvá rastlinka chutí pikantne, pretože obsahuje množstvo kapsaicínu. Preto sa jej tiež hovorí cesnaková burina.

Použitie vo fytoterapii

„Prvýkrát som sa s touto rastlinou stretol v Paraguaji,“ hovorí bioterapeut Vladimír Ďurina. „Hneď mi počarila svojou cesnakovou vôňou a pikantnou chuťou.Správne som odhadol, že je to bylinka, ktorá má obrovský význam. Miestni šamani Curanderos ju používajú nielen na liečbu a mágiu. Rozdrvenú medzi prstami ju mnohí vdychujú, keď ich trápi zápal dutín. Môžem potvrdiť, že jej vdychovanie príjemne upokojuje. Indiáni v peruánskej Amazónii pripravujú z listov čaj proti nachladnutiu a chrípke.. Domorodé obyvateľstvo v Nikaraguy ho používa rovnakým spôsobom, ale navyše aj pri kašli a bolesti a tiež pri magických rituáloch. Koreň je považovaný za liek proti rôznym typom bolesti a roztlčený ho často používajú v dažďovom pralese ako obklad na pokožku. Vďaka nemu sa pokožka prekrví a tak účinné látky rýchlejšie prenikajú k bolestivému kĺbu alebo svalu. Ostatné domorodé indiánske kmene robia z listov pastu a tú používajú z vonka pri bolestiach hlavy a bolestiach kĺbov, reumatizme a ďalším typom bolesti.  Rastlina je tiež využívaná na odpudzovanie hmyzu.

Tradičné využitie petiverie ako prírodného prostriedku na reumatizmus a artritídu potvrdil aj klinický výskum. Zmierňuje bolesti a má protizápalové účinky. Švédska výskumná skupina potvrdila, že petiveria inhibuje cyklooxygenázu-1 (COX-1), čo má pozitívny vplav na zápaly kĺbov. Na tejto báze sa dnes vyrábajú vysoko účinné lieky na artritídu. V roku 2002 brazílski výskumníci potvrdili protizápalové a analgetické účinky rastliny vo forme obkladov.

Bylinu Petiveria alliacia nájdete v prípravku DIOCHI: Diocel ARTRIZONE krém

E-SHOP TU!

  • DIOCEL ARTRIZONE krém

    obličky, močové cesty, kĺby, kosti, nechty 19,55

    obličky, močové cesty, kĺby, kosti, nechty

    • regeneračný, relaxačný a masážny krém na pohybový aparát
    • zvlášť priaznivo pôsobí na obličky, močový mechúr, lymfu
    • na bolestivé kĺby, natiahnuté šľachy, svalové kŕče
    • poškodené nervy, opuchy, opakujúce sa spazmy
    • biele pigmentové škvrny na pokožke
    • vhodný na masáž celého tela, na prekrvenie nôh a rúk
    • antibakteriálne, antiparazitálne, antivírusové, protizápalové, protispazmatické, protiplesňové účinky
    • upokojuje, pôsobí proti stresu
    • znižuje pocity strachu

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.