Bylinky

Nevädza poľná (Centaurea cyanus)

„Bylinkári ju odporúčajú pri problémoch s obličkami“

Očarujúca modrofialová jednoročná bylinka zdobí od mája až do augusta okraje polí, ciest a lúk.

Patrí do čeľade astrovité. Súčasné meno je odvodené z gréckeho kyanos = modrý a latinského seges = siatie. Obsahuje antokyanové glykozidy – cyanin, coichoriin, pelargonín, anibakteriálne a protiplesňové polyiny, kyanocentaurín, ďalej prozulén, knicín, cichorín, saponíny, triesloviny, sliz, minerálne látky s obsahom mangánu. Pôsobia protizápalovo a antisepticky. Bylinkári ju využívajú ako diuretikum – podporuje vylučovanie moču aj proti zápalom a na podporu trávenia. Čaj odporúčajú pri urologických problémoch a reumatizme. Podľa čínskej medicíny má pečeň spojenie so zrakom. Preto, že obsiahnuté fytolátky v nevädzi majú vplyv na činnosť pečene, odporúčajú ju bylinkári pri žltačkách a problémoch s očami, najmä pri zápale očných spojiviek. Ak niekto neznáša ostré denné svetlo, potom mu podľa starej múdrosti pitie čaju z nevädze môže zlepšiť jeho pohľad na svet bez žmúrenia očí a nosenia čiernych okuliarov. Zvonka sa uplatňuje v ľudovom liečiteľstve na umývanie rán a v kozmetickom priemysle vo vlasových vodách. Čeľaď astrovitých vrátane nevädze sa vyznačuje antivírusovými účinkami.

Bylinkári radia: zápar na unavené oči

Naše oči dostanú počas dňa poriadne zabrať, veď koľko času pracujeme na počítači, či s mobilným telefónom a tabletom a aspoň hodinku denne zvyčajne pozeráme televíziu. Jednu polievkovú lyžicu kvetov prelejeme šálkou horúcej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, necháme vychladnúť a záparom prelejeme oči.

Čaj na urologické problémy:

Na ¾ litra vody dáme 2-3 čajové lyžičky kvetov, alebo celej rezanej drogy a varíme 5 minút. Odvar hneď zlejeme alebo necháme lúhovať ďalších 5 – 15 minút, podľa toho, aký silný čaj chceme mať. Slabší používame na stimuláciu funkcií organizmu a silnejší na detoxikáciu. Čaj z nevädze je príjemným spestrením medzi bylinkovými čajmi.

Nevädzu poľnú nájdete v prípravkoch DIOCHI: Diocel kvapky

E-SHOP TU!

 • Diocel

  bylinná tinktúra 19,55

  bylinná tinktúra s obsahom 15 bylín a esenciálnych olejov

  • posilňujúci bioinformačný bylinný prípravok pre obličky a močový mechúr
  • medvedica lekárska – normálna činnosť močového mechúra a obličiek
  • vŕba biela – normálny stav svalov a kĺbov, hormonálna rovnováha
  • žihlava dvojdomá – normálny stav kostí, vlasov a nechtov, normálna činnosť cievnej sústavy
  • vres obyčajný – relaxácia
  • vrbovka malokvetá – antioxidant

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.