Bylinky

Myrhovník abesínsky (Commiphora abysinica)

“V starovekom Grécku bola myrha rastlinou bohyne lásky.”

V Biblii sa dočítame, že myrha bola jedným z darov, ktoré priniesli mudrci z Východu malému Ježiškovi do Betelehema. Ale až do 17. storočia nemali naši predkovia jasno v tom, ako presne vyzerá vetvička myrhovníka. Botanický pôvod myrhy teda zostával po dlhé stáročia tajomstvom

Myrhovník je ker, alebo menší strom, ktorý môže vyrásť do výšky troch a dokonca aj desiatich metrov. Pýši sa mohutným kmeňom a hustou korunou s tŕnitými konárikmi. Obsypaný býva drobnými bielymi kvetmi, ktoré vyrastajú vo zväzkoch. Tisícročia sa využíva živica, ktorá vyteká spod kôry samovoľne alebo po narezaní. V kôre má totiž medzibunkové kanáliky, v ktorých sa táto vzácna látka nachádza. Vo vzduchu potom tuhne na žltú alebo hnedastú či červenkastú polopriesvitnú vonnú hmotu. Vôňa surovej živice je ostrá, príjemná. Chuť horká, aromatická, pri žuvaní sa lepí na zuby. Aj pomenovanie rastliny je pôvodne z hebrejského či arabského murr alebo marror, čo znamená horký. Neskôr sa ujal latinský názov myrra. Práve táto živica je pravou posvätnou myrhou, ktorú priniesli mudrci pred dvetisíc rokmi malému bohočloveku k jasličkám ako vzácny dar. Hovorí sa, že je najstarším fytoterapeutikom na svete, ktoré sa využíva viac ako 4 000 rokov. Pravá myrha bola vždy veľmi vzácna a vyvažovaná zlatom.

Do Európy sa dovážala predovšetkým z Abesínska (dnešná Etiópia). V súčasnosti k nám myrha putuje predovšetkým z Jemenu. Subtropický ker nazývaný myrhovník rastie len v niektorých kútoch sveta, okrem spomínanej Etiópie a Jemenu, na západnom pobreží Arabského polostrova, aj v prednej Indii, východnej Afrike, či v Somálsku. Poznáme niekoľko sto druhov krov z rodu Commiphora, ich spoločným znamením je, že vylučujú spomínanú živicu, niektoré dokonca tak jedovatú, že sa v tradičných kultúrach využívala ako jed na šípy. Najznámejšie druhy myrhovníka, ktoré sa využívajú vo fytoterapii sú: myrhovník molmolový (Commimphora molmol), myrhovník abesínsky (Commiphora abysinica) a myrhovník pravý (Commiphora myrrha).

Mytológia bájnej rastliny

Veľký význam rastliny nasvedčuje aj mytológia, ktorá juopriadala mnohými čarovnými vlastnosťami. Myrha bola súčasťou kadidlovej zmesi, ktorá bola predávaná ako afrodiziakum s čarovnou mocou vyvolať u ľudí lásku. Preto bola myrha zasvätená jednej z najstarších egyptských bohýň Hathor, ktorá stelesňovala šťastie, tanec, ochraňovala ženy a strážila milencov. V starovekom Grécku bola myrha rastlinou bohyne Afrodity, patrónky lásky. Zo starovekého Grécka pochádza aj mýtus o pôvode myrhy. Bolo to vraj meno dievčaťa, ktorá sa zamilovala do svojho otca a nevedomky ho prinútilo k incestu. Keď otec prišiel na jej podvod, rozkázal dcéru, ktorá s ním otehotnela zabiť. Ona však ušla a kajúcne požiadala bohovo trest. Premenili ju na myrhovník.

Dlhé stáročia bola liekom

V gréckych obetných rituáloch mala myrha veľký význam, bola obľúbeným kadidlom. Pálili ju aj pri rímskych pohreboch, súčasťou posvätnej masti bola v hebrejských kultoch. Podľa slov starovekého učenca Hérodota, ktorého považujeme za otca dejepisu, bola myrha najspoľahlivejším, ale tiež najdrahším spôsobom zabalzamovania mŕtvych.

Tlmila bolesti

Roztok myrhy a vína podávali ako upokojujúci prostriedok odsúdencom pred ukrižovaním.

Bojovala proti zápalom

V Indii, v ajurvédskej medicíne, bola myrha počas staroveku najpoužívanejšou substanciou na liečenie telesných porúch, poranení, na upokojenie bolesti, na zápaly ústnej dutiny a na infekcie v hrdle. Predpisovali ju na depresiu, ale aj záujemcom o spomalenie procesu starnutia. Súžila totiž ako osvedčený prostriedok na omladzovanie tela aj ducha.

Podávali ju na duševné problémy

Číňania ju dokonca používali pri liečbe duševných ochorení.

Prostriedok proti reume

V Afrike slúžila ako účinný prostriedok proti zápalom, vrátane reumatických.

V Európe odstraňovala akné

Stredoveké spisy Európy hovoria o tom, že bola myrha používaná v lekárstve, pridávali ju do vína a pripravovali sa z nej prípravky na krásne vlasy. Odporúčala s a pri reumatizme, užívala sa ako ústna voda. Hippokrates ju používal na opary, starí Gréci na infekcie úst a očí. Zmiešaná s medom a čínskou škoricou sa predpisovala na akné, spolu s octom odstraňovala lišaje, myrhový olej spevňoval vypadávajúce vlasy, chronické katary liečila masť, ktorú vtierali do nosnej dierky.

Dezinfikovala domy

Židia využívali myrhu ako jednu zo zložiek oleja na pomazanie, ktorý bol súčasťou obradov v ich svätostánku a slúžil tiež ako kadidlo počas náboženských rituálov. Olej sa používal ako účinný dezinfekčný prostriedok v domoch a v chrámoch.

Stala sa vzácnym parfémom

Myrha bola na Strednom Východe vychýrenou voňavkou.V starovekej Perzii, keď si králi vyberali novú kráľovnú, museli dievčatá,ktoré o túto pozíciu bojovali, absolvovať ročný salón krásy. Jeho súčasťou bola šesťmesačná kúra, počas ktorej každý deň natierali ich pokožku myrhovým olejom.

Využitie v ľudovom liečiteľstve

Bylinkári odporúčajú užívať myrhu ak trpíte týmito problémami: dýchacie ťažkosti, hemoroidy, infekcie, preležaniny, rany, udreté miesta, zápaly ďasien, kože (akné) a hrdla. Tinktúra z myrhovníka, ktorá sa vyrába zo živice sa pridáva do zmesí na vykašliavanie, pri katare horných a dolných dýchacích ciest. Tinktúru z myrhovníka abesínskeho odporúča ľudové liečiteľstvo pri zvýšenom „zlom“ cholesterole LDL, proti plesniam a na harmonizáciu hormonálneho systému. Účinné látky priaznivo ovplyvňujú činnosť pečene, žalúdka a čriev. Esenciový olej je vhodný na masáž pri bronchitíde a nachladnutí sprevádzanými tvorbou hustého hlienu. Odporúča sa ním natierať hrudník. Pri upchatých rozpustite 3 kvapky v 1 čajovej lyžičke čistého oleja a jemne masírujte miesta nad dutinami. Antiseptický olej sadá zriedený používať aj na ranky.

Myrhovník abesínsky nájdete v prípravkoch DIOCHI: INTOCEL kvapky, INTOCEL kapsuly

E-SHOP TU!

  • INTOCEL

    podpora trávenia 19,55

    očista čriev, podpora trávenia

    • čistí a regeneruje črevá – základ nášho zdravia
    • obmedzuje prekyslenie organizmu
    • harmonizuje celý tráviaci systém – oblasť solar plexu
    • podporuje stavbu kĺbov, kostí, svalov
    • zlepšuje krvný obeh a pružnosť krvných kapilár
    • má antibakteriálne, antivírusové, antimykotické účinky
    • je vhodný pri onkologických ochoreniach
    • dodáva energiu a vitalitu
    • pôsobí na 80% celého organizmu
  • INTOCEL KAPSULY

    správny metabolizmus 27,40

    správny metabolizmus

    • pri všetkých metabolických poruchách
    • odstraňuje z tela toxíny a škodlivé splodiny metabolizmu
    • podporuje regeneráciu pečene a žlčníka
    • prispieva k lepšiemu stavu kĺbov, kostí, svalov
    • zlepšuje stav ciev, pokožky, vlasov, nechtov
    • vhodný pri onkologických ochoreniach
    • obsiahnuté triesloviny zabraňujú ukladaniu tukov v cievach
    • má pozitívne účinky na črevá

  • PANADERM krém

    regeneruje, čistí pokožku 22,95

    regeneruje, čistí pokožku

    • má silný dezinfekčný účinok
    • vhodný pri akné, psoriáze, ekzémoch, hemeroidoch, vyrážkach
    • posilňuje elasticitu a pružnosť pokožky
    • ďalšie použitie vhodný na začervenanú, popraskanú a podráždenú pokožku
    • po holení a depilácii
    • na kĺby a kosti
    • pôsobí na všetky meridiány

Ešte si prečítajte: