Bylinky

Kustovnica čínska (Lycium chinense)

„Nielen pre mužov stredného veku.“

„V Číne bolo užívanie drobných bobúľ kustovnice čínskej zaznamenané okolo roku 100 a od tých čias jej sláva neuhasla,“ hovorí chemik a bioterapeut Vladimír Ďurina.

Keď prvýkrát uvidíte plody kustovnice čínskej (Lycium chinense, čínsky kou-čchi), zíde vám na um, že ju možno odniekiaľ poznáte. Príbuzná tejto rastliny kustovnica cudzia (Lycium barbarum) totiž rastie aj u nás na železničných násypoch, stráňach alebo v živých plotoch. Kústovnica čínska je tŕnistý ker s červenými plodmi. Každý Číňan dpobre vie, že plody kustovnice sú vhodné najmä pre mužov v stredných rokoch. A nielen pre nich. Podľa tradičnej čínskej medicíny majú kou-čchi sladkú chuť, neutrálnu povahu a pôsobia na meridiány pečene a obličiek, ďalej vyživujú krv, tonizujú pečeň a obličky, zvlhčujú pľúca a tiež zlepšujú zrak, ktorého ostrosť podľa čínskej medicíny súvisí s kondíciou pečene.

Číňania vedia, že sladké plody spomaľujú starnutie a tradičná čínska medicína ich využíva pri počiatočných fázach cukrovky, pri závratoch, horšom videní a chronickom kašli. Tieto plody sa čínski lekári odporúčajú aj pri liečbe lupienky a impotencie. Kou-čchi obsahuje betakarotén, vitamín C, vitamíny B1 a B2, betasitosterol, kyselinu linolovú, imunologicky aktívne polysacharidy, seskviterpenoidy a zlúčeninu betain. Bolo dokázané, že betain lieči rôzne chronické ochorenia pečene a priaznivo pôsobí na regeneráciu buniek pečene.
Ďalej táto látka podporuje rast, znižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krvných lipidov. Je pravdepodobné, že aj plody kustovnice, ktoré rastú u nás majú liečivé účinky. Pretože je však táto rastlina u nás z farmakologického hľadiska nepreskúmaná, radšej jej plody neužívajme a spoľahnime sa na osvedčenú kusotvnicu čínsku.

Pripravte si nápoj mladosti:

Ľahké na stimuláciu: 2-3 čajové lyžičky plodov kustovnice čínskej zmiešajte s 3/4 litra vody, povarte 3 minúty a sceďte. Popíjajte počas dňa do 17. hodiny. Čaj môžete osladiť trochou medu. Pre svoju príjemnú chuť sa plody dajú jesť i surové ako hrozienka

Lycium chinense nájdete v prípravkoch DIOCHI: Lycium chinense – bylinný nápoj.

E-SHOP TU!

Neboli nájdené žiadne produkty zodpovedajúce vášmu výberu.

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.