Bylinky

Kurkuma dlhá (Curcuma longa)

„Vedci potvrdili, že kurkumín bráni rozvoju melanómu.“

Obe rastlinky s nadpozemsky krásnymi kvetmi vyzdvihujú pre ich blahodarné účinky nielen liečitelia ale aj vedci.

Rastlina pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie a v súčasnosti je najviac rozšírená v Indii, Vietname a Kambodži, ale pestujú ju aj v iných krajinách trópov. Kurkuma dlhá je asi pol metra vysoká rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorú nazývajú aj žltý zázvor. Je to vytrvalá bylina s hľuznato zdurenou byľou, z ktorej vyrastajú listy a korene. Listy sú dlhé rapíkaté, široko kopijnaté a až 0,5 m dlhé. Medzi nimi vyrastá priamy stvol, zakončený hustým klasom svetložltých kvetov. Plod je trojpúzdra a mnoho semenná tobolka s množstvom semien. Obsahuje najmä farbivo a silicu. Farbivo tvorí žltý fenolický kurkumín, desmethoxykurkumin a bis-desmethoxykurkumin. Silica tvorí 1,5 až 6% obsahu a tvoria ju najmä sekviterpény, z ktorých 50 až 80 % pripadá na turmeróny a dehydroturmeron. Ďalej obsahuje alfa- a beta-pinen, kamfen, limonen, eugenol a protichrípkovo pôsobiaci cineol.Účinky využitie: Používa sa pri problémoch tráviacej sústavy, pečene, hepatitíde, bolestiach brucha, nadúvaní a tiež proti parazitom. Ďalej pri bolestiach v hrdle, ramenách, bolestiach zubov a poruchách menštruácie. Zvonka na hnisavé zápaly spojiviek, nehojace sa vredy, lišaje a rôzne poranenia. Napomáha rozpúšťaniu krvných zrazenín. Najnovšie štúdie dokázali, že kurkumín, štipľavá žltá zložka kari korenia, izolovaná z podzemkov tejto zázvorovitej rastliny je vynikajúcim prostriedkom zabraňujúcim rozvoju melanómu a ďalších nádorových ochorení. Dokáže blokovať faktor kapaB, ktorý podporuje abnormálnu zápalovú reakciu vedúcu často k artritíde či k rakovine. Kurkumín blokuje aktivitu EGFR (Epidermal Growth Factor Receptor), ktorý umožňuje rozmnožovanie rakovinových buniek a aktivitu VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), ktorý je zdrojom novotvorby ciev, čo je dôležitý proces pri raste nádoru. Jednoducho povedané, blokuje tvorbu ciev, ktoré vyživujú nádor.

Kurkuma zedoaria(Curcuma zedoaria)

Na ázijskýchtrhoviskách sa môžeme stretnúť so širokým sortimentom ďalších druhov. Napríkladz juhovýchodnej Ázie pochádza Curcumazedoaria, ktorá sa používa podobným spôsobom. Obsahuje curcumin a jehoderiváty, modrý pigment, silicu, terpentoidné zlúčeniny a minerálne soli.Používa sa pri bolestiach, bylinkári ju odporúčajú pri rakovine mozgu,plesniach, vysokom tlaku a chlesterole, artritíde, ako stimulansa detoxikans, ochoreniach obličiek a pľúc, žalúdka, pečene a na podporuvylučovania žlčových kyselín. V ľudovom liečiteľstve sa osvedčila prinádoroch mozgu. To, že štipľavé kari je účinné proti nádorovým ochoreniam,dokazujú aj indické výskumy, kde je výskyt štyroch bežných typov rakoviny(hrubého čreva, pľúc, prostaty a prsníka) 10-krát nižší ako napríklad v USA.Rastlina s prekrásnymi kvetmi ako z inej planéty zaujala vedcova študovali ju pre možné účinky na nádory v mozgu.

Bylinkári radia proti chrípke a zápalom

Prášok z podzemku sa používa rozmiešaný v malom množstve vody a to v dávke 1 – 2 čajové lyžičky 1 až 3x denne. Na ¾ l dáme 2 –3 lyžičky kurkumy a povaríme asi tri minúty. Odvar necháme lúhovať asi 15minút, potom ho zlejeme a popíjame počas dňa.

Kurkumu dlhú, kurkumu zedoaria nájdete v prípravkoch DIOCHI:Venisfér kvapky

E-SHOP TU!

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.