Bylinky

Keď kvitne čierna baza, rozkvitne láska, nádej i viera

Keby len ľudia tušili, aký je to požehnaný ker, nikto by mu úmyselne nezlomil ani halúzku. Každá z jeho častí, teda koreň, list aj kvet nám prináš úžitok. Baza čierna (Sambucus nigra) krášli našu prírodu dvakrát ročne. Jej dvojitá krása má aj dvojaké využitie, preto ju volajú aj rastlinnou lekárňou.

Baza čierna obsahuju omnoho cenných látok. Kvety sú plné silice, slizu, trieslovín, glykozidov (sambunigrin a rutin), organických kyselín (octovej, jablčnej, valérovej) a vitamínu C. Plody obsahujú cukry, triesloviny, pektín, kyselinu jablčnú, v čerstvom stave množstvo vitamínu C, v šupke a v semenách vitamín A a mnoho vitamínov B (B1, B2, B6, B12) a kyselinu pantoténovú. Listy obsahujú sambunigrín, sambucín, živicu, glykozidy a pomerne veľké množstvo vápnika. Bazové kry nás počiatkom leta poteší rozkvitnutými a intenzívne voňajúcimi kvetmi. Keď jej sezóna vrcholí a začne zhadzovať listy, všetky sily a krásy bazy sa sústredia do strapcov drobných, sýto čiernych a lesklých bobúľ, preto je viac ako prezieravé netrhať na jar všetky bazové kvety, ale nechať ich dozrieť. Všimnite si, že symbolickým číslom bazy je 5. Každý okolí je zložený z piatich malých súkvetí. Štyri z nich majú dlhé stonky, ako prsty na ruke, piata stonka je kratšia, tak ako palec.

Najlepší domáci priateľ

Baza čierna je hojne rozšírená po celej Európe. U nás na ňu najčastejšie narazíme pri plotoch dedinských domčeko, na rúbaniskách, lemuje lesné porasty, nechýba v hájoch, na poľných medziach a darí sa mu tiež pozdĺž železničných tratí. Bývalo dobrým zvykom sadiť kry čiernej bazy do všetkých záhrad. Kde chýbal pozemok, opieral sa bazový krík priamo o stenu domu. Verilo sa totiž, že čierna baza je tichý a silný ochranca obydlia.

Mýty a povery

V prameňoch starých tisíce rokov sa našli zmienky, že údajne z dreva bazy čiernej bol zhotovený kríž, na ktorom naposledy vydýchol Ježiš. Ľudia sa obávali ublížiť baze, preto bazové drevo nikdy neprikladali do ohňa a verili aj tomu, že ak by dieťa v bazovej kolíske, čoskoro zomrie. Pokiaľ niekto zotne krík bazy čierne a nezasadí nový, čaká ho veľký trest. Na päty sa mu prilopí smola a bude sa ho verne držať po celý život.

Mocný ochranca zvierat

Sedliaci bazové vetvičky pribíjali v tvare kríža na vráta do chlieva, aby bol aj dobytok pod ochranou čarovného kríka. Pastieri poháňali stáda bazovými prútikmi, aby dobytok niekto neuriekol a vrátil sa v rovnakom počte zas späť do chlieva. Tiež sa tradovalo, že ked niekto vezme do ruky bazovú halúzku a udrie dieťa, stane sa z neho trpaslík. Záhradkári zas prisahali, že bazový prútik je najlepší odpudzovač krtkov. Stačí do krtinca zapichnúť vetvičku bazy a jej sila vyženie krtka.

Čo ešte hovoria ľudové zvyky

Poranené bazové drevi krváca červenou miazgou, preto ľudia ľahko uverili, že v ňom prebývajú mocné sily, ktoré je potrebné nakloniť si na svoju stranu, aby sa odvrátilo zlo a nešťastie. Bazová vetvička položená do postele vedľa vankúša prináša pokojný spánok. Ak ju dostali do daru novomanželia, prinesie im do rodiny lásku a šťastie.. Keď bazový krík pobozká budúca maminka, prinesie šťastie dieťatku, ktoré nosí pod srdcom. Kde rastie baza, tam nikdy neudrie blesk. Krížik z bazového prútika sa na konci našich siect ukladal do rakvy, aby nás chránil na poslednej ceste…

Ľudové príbehy hovoria o baze ako o čiernom zázraku prírody, ktorý je opradený magickým kúzlom. Vždy priťahoval pozornosť už len tým, čo sa o ňom medzi ľuďmi hovorilo. Mnohžstvo povier je na dedinách ešte živá, pretoe bazové kríky rastúce v záhradách, predzáhradkách aj v tesnom susedstve domov takmer nikto nezotína, ale radše sa one stará. Čo keby…

Čierna baza v kuchyni

Aj keď povery a mýty nemusíme brať vážne, čiernej baze nemožno uprieť jej výnimočnoť s množstvom zdravotných benefitov. A ľudia jedli čiernu bazu na všetky možné spôsoby.
Množstvo receptov na spracovanie bazy čiernej nalistujeme v starých kuchárskych knihách alebo nájdeme v zápiskoch po predkoch. Ponúkame len zopár receptov, ktoré chutia skvelo. Všetko začína cestou k bazovému kríku. V správny čas je potrebné zaobstarať potrebnú surovinu, ktorou sú bazové kvety alebo zrelé bobule. Až potom môžeme listovať v knihách ľudového liečiteľstva alebo v starých kuchárkach. V oboch prípadoch ponúka baza čierna svoje najsilnejšie vlastnosti.

Zber kvetov bazy čiernej

Kvety (Flos sambuci) zbierame predovšetkým na prípravu prvotriednych nápojov. Cenný je napríklad čaj proti nachladnutiu a jarnej únave, ale obľúbené sú sirupy aj šumivé limonády. Na začiatku kvitnutia zbierame celé kvety. Kvety na okrajoch by mali byť zľahka rozkvitnuté, ale kvietky uprostred by mali byť ešte zatvorené, teda vo fáze tesne pred rozkvitnutím. Striháme celé kvety, ktoré ukladáme do plochých košíkov, ideálne len v jednej vrstve, aby sa nezaparili. Ak ich nepoužijeme hneď, tak bazové kvety vysušíme. Kvety rozložíme alebo ich zavesíme na šnúru. Dbáme o to, aby sušenie prebiehalo v tieni a neprekročilo teplotu 45 stupňov. Vysušené kvety musia zostať stále svetlé. Hnedasté kvety bývajú na ďalšie použitie bezcenné.

Zber zrelých bobulilek bazy čiernej

“Pred harmančekom sa pokloň, pred bazou kľakni.”

Plody (Fructus sambuci) sú v surovom stave mierne toxické, preto sa vždy pred konzumáciou musia tepelne upraviť. Listy bazy čiernej (Folium sambuci) sa v ľudovom liečiteľstve používajú najmä na obklady. Mladé listy po rozdrvení v mažiari sa valcujú na placku a prikladajú sa na boľavé kĺby či miesta na tele, ktoré sú postihnuté reumatizmom.

Z babičkinho receptára

VYPRÁŽANÉ BAZOVÉ KVETY

Naslano: 
POTRABUJEME pre 2 osoby: 250 ml mlieka, 2 vajíčka, štipku soli, trochu hladkej môky alebo špaldovej jemne mletej, slnečnicový olej na vyprážanie

POSTUP: V mise spracujeme všetky prísady a vyšľaháme cestíčko, ktoré je konzistenciou podobnné omáčke. Celé kvety chytíme za stonku a ponoríme do cestíčka, aby boli dôkladne obalené. Ihneď ich vložíme do panvice s vriacim olejom tak, aby dlhšia stonka smerovala nahor. Počas vyprážania spodnej vrstvy nožničkami stonku pohodlne odstrihneme. Otočíme a vypražíme aj z druhej strany. Nadbytočný tuk osušíme na papierovom obrúsku a servírujeme ako rezeň s varenými zemiakmi alebo jeme len ako snack.

Nasladko:
Cestíčko na obaľovanie pripravíme podľa predchádzajúceho receptu, ale namiesto soli použijeme trochu cukru alebo medu. Obalené kvety vypražíme rovnkým spôsobom a po vytiahnutí z panvice ich ešte horúce obaľujeme v škoricovom cukre alebo v nastrúhanom perníku.

LEKVÁR Z PLODOV ČIERNEJ BAZY

Zrelé plody bazy čiernej rozvaríme s trochou vody a necháme vychladnúť. Potom dobre prelisujeme. Na 1 liter bazovej šťavy počítame 500 g cukru. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Potom lekvár nalejeme do vysterilizovaných pohárov, pevne uzavrieme, zavaríme a uložíme na chladné miesto bez prístupu svetla. Po otvorené spotrebujeme čo najrýchlejšie, aby sa nepokazil.

Naše babičky ešte robievali bazové buchtičky, ktoré sa plnili bazovým lekvárom. Ani bazová zmrzlina nie je žiadnou novinkou. Z bazy je vynkajúce šumivé víno, výborne chutí aj pálenka so šťavou z bazy čiernej.

Kvetový sirup z bazy čiernej

Letný sirup z bazy čiernej sa pripravuje z kvetov zbieraných v čistej lokalite. Kvety sa nastrihajú, otrasú, aby sa zbavili hmyzu, ale nepreplachujú sa. Tak by sme ich pripravili o to najcennejšie. Peľ vytvára charakteristickú vôňu, farbu aj chuť. 
Kvety sa vložia do veľkého hrnca a zalejú vodou. Miernym varom sa povaria asi 15 minút. Výluh sa precedí cez jemné plátienko. Tekutina sa opäť postaví na sporák a na každých 500 ml sa pridajú 2 štvrťlitrové hrnčeky kryštálového cukru. Zahrejeme, premiešame  necháme cukor dobre rozpustiť. Horúci sirup nalejeme do fliaš, dobre uzatvoríme a necháme vychladnúť. 


OBĽÚBENÉ DRINKY
Sirup z bazy čiernej býva povinnou výbavou každého dobrého barmana. Ideálne sa totiž hodí k sektu aj šampanskému. V Nemecku aj v Rakúsku obľúbený aperitív, pripravovaný v osviežujúcej kombinácii perlivého vína, sirupu z bazy čiernej, s kvapkou citrónu či limetky a prevoňaný lístkami mäty. Tento drink bol prvýkrát namiešaný v južnom Tirolsku v roku 2005 a ihneď sa stal letným hitom. Hugo, ako mu familiárne hovoria sa stále vezie na módnej vlne.

ŠUMIVÝ NÁPOJ Z KVETOV BAZY ČIERNEJ
Výborný šumivý letný nápoj sa pripravuje studenou cestou. Na 1 liter kvetov z bazy čiernej potrebujeme 1 veľký citrón, 500 g cukru a 5 litrov vody. Nakrájaný citrón spolu s kvetmi vložíme do veľkej nádoby a zalejeme studenou vodou. Dobre premiešame, zakryjeme porcelánovým tanierikom a zaťažíme. Je dôležité zabrániť prístupu vzduchu a nechať 24 hodín stáť pri izbovej teplote. Potom nápoj precedíme cez jemné sitko vyložené plátienkom a zlejeme do fliaš, ktoré naplníme asi 5 cm pod okraj a pevne uzatvoríme. Nápoj nie je určený na dlhé uskladnenie, preto ho vypijeme do 3 týždňov.

Viete, že …

– pastor Kneipp, popredný bavorský prírodný liečiteľ z 19. storočia odporúčal ľuďom, ktorí viedli sedavý život a málo sa pohybujú, aby v zime jedli zaváraninu z plodov bazy čiernej? 
– v Kente vysádzali aleje bazových kvetov len preto, aby z nich mohli vyrábať bazové víno, ktoré malo medzi ľudom veľmi dobrú povesť?
– v Portugalsku sa bazovým vínom naučili iniektorí nepoctiví výrobcovia portského zlepšovať jeho chuť aj farbu tak dokonale, že oklamali zákazníkov a teda predávali draho aj portské horšej kvality? Dopadlo to tak, že úrady potrestali bazu čiernu a vyšiel zákaz jej pestovania
– recept na nakladané výhonky bazy čiernej sa objavil v kuchárskej knihe Britská hospopdynka v roku 1750?
– autorka Martha Bradleyová o ňom hovorí o “anglickom bambuse”. 

Je nad slnko jasné, že baza čierna je strom s dlhou históriou a s množstvom spôsobov využitia. Veľmi ľahko sa rozmnožuje a preto by si zaslúžil rásť v každej záhrade a pri každom dome. Hovorí sa, že baze čiernej sa darí najmä tam, kde pod strechou prebýva dobro. A kde prebýva dobro, tam žijú šťastní ľudia. Kde býva šťastie, tam musia rásť aj kríky bazy. Čo povedať na záver? Snáď len to, aby naše životy boli stále prevoňané bazou. 

Autor: prevzaté z časopisu Sféra

Bazu čiernu obsahuje prípravok CDF kapsuly:

  • CDF KAPSULY

    zdroj vitamínu C, D, flavonoidov 32,50

    zdroj vitamínu C, D, flavonoidov

    • chráni pred starnutím – obsahuje vitamíny krásy – C, D, B2
    • zdroj vitamínu C s postupným uvoľňovaním – ESTER – C
    • priaznivo vplýva na srdcovo cievny systém a na krvný tlak
    • posilňuje imunitný systém
    • antioxidanty a RESVERATROL chránia bunky pred poškodením vonkajšími radikálmi
    • podporuje udržiavanie kolagénu v bunkách, vstrebávanie vápnika
    • obsahuje vit. C v dvoch formách – rozpustný v tukoch a vo vode
    • pôsobí protistresovo

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.