Bylinky

Harpagofyt ležatý (Harpagophytum procumbens)

„Diablov pazúr na problémy s kĺbami.“

Harpagofyt je trvalka s rozvetveným koreňovým systémom. Má až 1,5 metra dlhé, pri zemi sa plaziace výhonky s laločnatými listami.

V pazuchách listov vyrastajú na krátkych stonkách kvety zvoncovitého tvaru, ktoré majú korunné lístky ružové až purpurové. Ľudovo sa mu hovorí diablov pazúr, za čo vďačí zahnutým ostňom objavujúcim sa na plodoch. Kvôli ničivému zberateľskému drancovaniu zahraničných obchodníkov je existenčne ohrozený. Dopyt po tejto rastline je veľmi veľký, pretože účinné V pazuchách listov vyrastajú na krátkych stonkách kvety zvoncovitého tvaru, ktoré majú korunné lístky ružové až purpurové. Ľudovo sa mu hovorí diablov pazúr, za čo vďačí zahnutým ostňom objavujúcim sa na plodoch. Účinné látky blahodarne vplávajú najmä na kĺby. A problémami s bolesťami a degeneráciou kĺbov trpí vo svete stále viac ľudí.
Vyskytuje sa v Afrike – Namíbii, v púšti Kalahari v Južnej Afrike. Malé hľuzy sa zberajú na jar a režú sa na malé kúsky. V súčasnosti plocha jeho výskytu v Namíbii klesla na 4% územia, zatiaľ čo sa ešte v 50. rokoch vyskytovala ešte na 12 % územia. Aby rastlina v oblastiach prirodzeného výskytu úplne nezmizla, bola zaradená medzi chránené druhy a postupne sa začína pestovať na plantážach.

Farmakologicky účinnými látkami sú predovšetkým fytosteroidné horčiny, glykozidy, harprokumbidy, harpagozid, izoharpagozid, harpagid, prokumbin, luteolin, fytosteroly, kaempferol, beta sitosterol, stigmasterol, kyselina kávová, oleanolová, ursulová, chlorogénová a škoricová. Organické kyseliny majú antivírusové, antibakteriálne a protirakovinové účinky.
Vedecky podložené účinky harpagofytu: ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy) doporučuje užívanie koreňa harpagofytu pri bolestiach spojených s artrózou kĺbov, bolestiach chrbta v oblasti bedrovej chrbtice, pri nechutenstve a tráviacich problémoch.

Spôsob užívania:

Používa sa čaj alebo suchý extrakt z koreňa. Koreň jehorký a tak je namiesto čaju lepšie užívať ho v podobe suchéhoextraktu, kde sa nachádzajú účinné látky vo vyššej koncentrácii ako v rastlinesamotnej.

Harpagofyt ležatý nájdete v prípravku DIOCHI: Vista clear

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.