Čínska medicína

Element kov

V súvislosti s rytmom ročných období táto fáza zastupuje jeseň. Vtedy sa pomaly sťahujú energie rastlín dovnútra, lístie padá a aj zvieratá hľadajú útočisko, kam sa uložia na zimný spánok. V ľudskom životnom cykle to zodpovedá starnutiu.

Element KOV vládne od 15. 9. – 14. 11. Farba – biela. Orgánový systém – pľúca a hrubé črevo.

Charakteristickou emóciou je smútok
V Číne priraďujú tejto fáze bielu farbu. Číňania na rozdiel od nás pokladajú bielu farbu za farbu smútku. Psychickým faktorom tohoto emočného okruhu je smútok. Vyrovnávame sa so stratou a úplne sa stiahneme do seba.

Na telesnej úrovni je úlohou funkčného okruhu pľúca / hrubé črevo bdieť nad našimi telesnými hranicami
Do tohoto okruhu preto patria pokožka, sliznice nosa i čriev. Pľúcami vchádza do tela čchi vzduchu a mieša sa so stúpajúcou čchi z esencií potravy, ktorá prichádza zo sleziny k čchi hrudníka alebo k zásobnej čchi. Zároveň udržiava faktory ochorení ako vietor, chlad či horúčosť dostatočne ďaleko od povrchu tela. Deje sa to pomocou obrannej čchi vznikajúcej v pľúcach a cirkulujúcej v koži.

Ako vzniká nachladnutie.
Pľúca prostredníctvom obrannej čchi kontrolujú póry pokožky, ktoré sa otvárajú alebo zatvárajú. Spomeňte si niekedy na klasický priebeh nachladnutia. Po dlhšom čase, keď ste vystavení chladu alebo vetru, odrazu pocítite mrazenie a nabehne vám husia koža. Podľa predstáv TČM chlad i vietor prenikli do tela cez pokožku.
Ochranná čchi pľúc reagovala tak, že sa uzatvorili póry (husia koža). Teraz závisí od sily obrannej čchi, či sa telu podarí znovu obrátiť tieto faktory ochorenia smerom von.

Pľúca distribuujú čchi smerom dolu.
Tekutiny sa pľúcami vysielajú do ostatných orgánov, ako aj smerom k pokožke a slizniciam, aby ich udržiavali vlhké a funkčné. Súčasťou regulácie týchto vodných ciest je aj vylučovanie potu, čo zasa súvisí s funkciou pórov. Silné potenie cez deň poukazuje na slabosť v tejto oblasti. Funkčný okruh pľúca sa zúčastňuje aj na produkcii čchi. Pľúca pri nádychu prijímajú čchi potravy a spájajú ju s čchi dychu. Vzniká čchi hrude, ktorá cirkuluje v tele. Najmä v čchi-kungu sa pľúca používajú ako prameň na rozmnoženie našej čchi. Aj hlas sa riadi funkčným okruhom pľúc. Plný, silný hlas prezrádza dobrú čchi pľúc.

Úlohy funkčného okruhu pľúca / hrubé črevo
Kontroluje telesné hranice, produkuje čchi a spája čchi dychu s čchi potraviny zo sleziny, rozvádza čchi tekutiny do pokožky orgánov, reguluje vodné cesty a potenie, je citlivý na chlad, súvisí s utiahnutosťou, so smútkom a s intuíciou.

Prejavy nerovnováhy funkčného okruhu pľúca / hrubé črevo na fyzickej úrovni tela
Nedostatok čchi pľúc: slabý hlas, dýchavičnosť, bledosť, odpor k chladu, potenie cez deň, sklony k prechladnutiu. Nedostatok jinu pľúc: suchý kašeľ, zachrípnutie, pocity horúčosti, najmä popoludní, nočné potenie, červené telo jazyka bez povlaku, tvorba strií, ekzémy, strata ochlpenia, škvrny na pokožke, suchá pokožka, bolesť v ramenách, bolesť v zápästí, senná nádcha, zápaly hrtanu, hltanu, porucha tvorby tekutín, zápcha, hnačky, strata pohyblivosti palca na nohe, ťažkosti s ohýbaním hlavy do strán, bolesti šije, ramena, zlá detoxikácia.

Autorka: MVDr. Elena Jandová, doktorka hygieny výživy, dlhoročná lektorka spoločnosti DIOCHI a odborníčka
na stravovanie podľa piatich elementov

Ďalšie odporúčané produkty:

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.