Bylinky

Černuška siata (Nigella sativa)

„Čierna rasca je Egyptský zázrak“

Až sedemdesiat centimetrov vysoká jednoročná rastlina černuška siata, nazývaná čierna rasca má jemné modrasté kvety a čierne semená, ktoré sa hojne využívajú v ľudovom liečiteľstve.

Patrí do čeľade iskerníkovité, u nás nie je pôvodná, pochádza z Orientu alebo zo Stredomoria. Prorok Mohamed údajne povedal, že semená čiernej rasce môžu vyliečiť čokoľvek okrem smrti. Arabi od nepamäti uctievajú túto rastlinu a aj vedecké výskumy dokázali jej úžasný liečebný potenciál. Vo vedeckých testoch, ktoré dal urobiť chemik a bioterapeut Vladimír Ďurina, uspela účinná látka z tejto rastliny na rovnakej úrovni ako jedno z nemenovaných antibiotík. Baktérie likvidovala rovnako dobre ako antibiotikum a to už je čo povedať. Černuška je rastlina overená nielen liečiteľsky, ale aj vedecky. Nigella sativa alebo čierna rasca je egyptský zázrak.
Túto rastlinu mal v hrobke aj faraón Tutanchamón. Faraóni ju požívali pri bakteriálnych a vírusových infektoch, plesniach a rozličných parazitoch, kŕčoch, psychických problémoch a ako ochranu pred mnohými toxickými látkami. Bylina stáročia prinášala ľuďom nádej na zlepšenie a skvalitnenie života, preto bola uctievaná aj samotnými vládcami tejto starodávnej zeme. Účinné fytolátky sú skúmané pre antibakteriálne, antimikrobiálne, antivírusové, antimykotické účinky. Podľa arabských bylinkárov vypudzuje z tela množstvo parazitov a svojím širokým spektrom použitia môže pokojne dostať názov všehojivá. Účinné fytolátky sa skúmajú pre ich možné účinky na ochranu buniek, obličiek, pečene, centrálnej nervovej sústavy, žalúdka, srdca, mozgu, miechy pred pôsobením rôznych chemických látok. Výskumy dokázali antiepileptické, rádioprotektívne, antimutagénne, protizápalové, analgetické, antialergické, antihistaminické, imunostimulačné, bronchodilatačné, antiastmatické, antidiabetické, antioxidačné, spazmolytické a protikŕčové účinky. S úspechom sa vo fytoterapii používa pri diabete, diabetickej neuropatii, nadúvaní, bolestivej menštruácii. Účinné fytolátky pôsobia na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva, prispievajú k zníženiu hladiny LDL cholesterolu, povzbudzujú laktáciu, zlepšujú vykašliavanie pri zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest. Účinné fytolátky v tele pôsobia proti negatívnemu vplyvu kadmia a olova. Pri zápalových ochoreniach kože bylinkári odporúčajú aplikovať obklady prípadne kúpele z drogy.

Bylinkári radia: zápar na zníženie cukru v krvi

Do ¼ litra vriacej vody pridáme 1 lyžičku rozdrvených semien černušky siatej, lúhujeme 15 minút a pijeme 2-krát denne.

Černušku siatu nájdete v prípravkoch DIOCHI: Gerocel kvapky.

E-SHOP TU!

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.