Bylinky

Balzam na cievy – prírodná lekáreň

Majestátne stromy pagaštanu konského (Aesculus hipocastanum) ukrývajú kvety i plody, ktoré vďaka účinným látkam využíva alternatívna medicína aj farmaceutický priemysel. Kvety sa tradične aplikujú najmä pri kožných zápaloch. O plodoch je známe, že ovplyvňujú pružnosť a pevnosť cievnych stien.

 
 
Pagaštan konský, Aesculus hippocastanum

Aleje pagaštanu konského sa s obľubou vysádzali v mestách, preto si môžeme užiť romantické jarné prechádzky pomedzi tieto nádherné okrasné stromy, ktoré vyrastajú do výšky 20 až 30 metrov. V lesoch slúžia ako plodonosná drevina, ktorá je vítanou a hodnotnou potravou pre zver. Ich domovom je Balkán, Turecko a severné Grécko, odtiaľ sa postupne rozšírili do celej Európy. Liečivé účinky rastliny sú v Európe popísané v herbári, ktorý pochádza už zo 16. storočia. Pagaštan konský obsahuje látky, ako sú aesculin, fraxin, flavony-isoqercitrin, kumaríny a purínové deriváty. Má insekticídny a fungicídny účinok. Bylinkári ho používajú pri srdcovo-cievnych ochoreniach, kŕčových žilách, hemoroidoch, opuchoch dolných končatín, nedostatočnom periférnom prekrvení a na uvoľnenie kŕčov. Zvonka znižuje negatívne účinky slnečného žiarenia.

Ktoré časti stromu a využívajú?
Plody na cievy
Plodom pagaštanu konského (Semen hippocastani) je guľovitá, zelená ostnatá tobolka, ktorá po dozretí puká, obsahuje jeden až tri plody a má tvrdú hnedú šupku. Plody sa zbierajú v septembri a v októbri, až keď sú úplne zrelé a samé odpadnú zo stromu. Schnú pomaly, dosušujeme ich
pri teplote 60 °C, aby nesplesniveli. Priaznivý účinok plodu gaštana na ľudské telo zabezpečuje látka escín, ktorú obsahujú najmä plody. Z pohľadu chemikov ide o vo vode rozpustnú zmes saponínov – biologicky aktívnu látku s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Potvrdil sa jej blahodarný vplyv na opuchy, najmä lymfatické, ale aj na zápaly, na ochranu ciev, na povzbudenie krvného obehu. S ďalšími účinnými látkami priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Preto sú prípravky z plodov pagaštanu vhodné, ak trpíme hemoroidmi, vredmi predkolenia, kŕčovými žilami či tzv. studenými nohami. V ľudovom liečiteľstve sa plody používajú na výrobu tinktúry na reumu, bolesti kĺbov, ako antisklerotikum.

 

Kvety na zápaly
Kvety pagaštanu konského (Flos hippocastani) sa v ľudovom liečiteľstve využívajú zvonka
na zápaly pokožky, rôzne ekzémy a menšie popáleniny. Zvonka sa osvedčila tiež aplikácia nálevu na podliatiny a výrony. Kvety zbierame hneď ako rozkvitnú, zvyčajne v máji a v júni. Môžeme natrhať aj celé strapce, z ktorých potom kvietky šetrne oberieme. Sušíme pri teplote 35 °C, aby nezhnedli. Uchovávame dobre uzavreté, chránime ich pred svetlom a vlhkom.

Kôra na žalúdok
Kôra pagaštanu konského (Cortex hippocastani) sa zbiera z 3 – 5 ročných konárov na jar, v marci, ešte pred tým, ako začne prúdenie miazgy. Vďaka obsahu kumarínových glykozidov pôsobí blahodarne na žily. Babky bylinkárky ju využívajú na uvoľnenie žalúdočných a črevných kŕčov, na úpravu zrážanlivosti krvi aj preventívne proti trombóze. Úspešne ju podávali aj pri vysokých horúčkach. Herbalisti používajú len kôru z mladých konárikov, pretože staršia je toxická.

Listy na alergie
Listy pagaštanu konského (Folium hippocastani) zvyčajne zbierame na jar. Výluh z čerstvých listov sa
v ľudovom liečiteľstve využíva proti alergii, zápalom, na zlepšenie prekrvenia organizmu a podporu činnosti mozgu a tráviaceho systému.

Semená pre kone
Významné je aj využívanie dreva pagaštanov – drevo je kvalitou rovnako cenené ako dubové a je vyhľadávanou surovinou v nábytkárskom priemysle. Semená skrmuje dobytok a divá zver, dávajú sa koňom proti kašľu.

Vedeli ste, že?
● Kumarínové zložky semien sa využívajú pri výrobe opaľovacích ochranných krémov.
● Plody sa využívajú na výrobu pracieho prášku bez chemických látok? Obsahujú totiž saponíny s podobnými účinkami ako mydlo. Príprava: očistené, nadrobno nakrájané plody zomelieme na prášok.
● Liečivý účinok pagaštanu sa využíva aj v homeopatii. Na výrobu preparátov slúži čerstvá kôra zbieraná na jeseň (Teep), esencia je vyrobená z čerstvých lúpaných semien a kvetov. Uplatňuje sa pri kŕčoch v prsiach, zápaloch hrtana a hltana, suchých zápaloch nosných dutín, reumatizme, hemoroidoch.
● Najvýznamnejšie využitie semien sú ich výťažky a niektoré izolované zložky, ktoré tvoria základ prípravkov používajúcich sa pri periférnych krvných a lymfatických obehových poruchách, hemoroidoch, majú protizápalové a protiedematózne pôsobenie, saponín escín a flavonoidy spazmolyticky rozširujú koronárne cievy. Vplyv na zníženie zrážanlivosti krvi sa využíva pri zápaloch žíl, trombózach, ale aj krvných podliatinách a edémoch. Kumaríny zlepšujú odolnosť krvných stien.

Autorka: Jana Štrbková

Liečivú rastlinu pagaštan konský obsahujú prípravky DIOCHI: VENISFÉR kvapky a VENISFÉR krém

 • VENISFÉR

  srdce, cievy, pamäť 19,55

  srdce, cievy, pamäť

  • posilňuje činnosť srdca, ciev a mozgu
  • harmonizuje krvný tlak
  • elixír pre cievy
  • čistí krv, podporuje krvotvorbu
  • prispieva k zlepšeniu pamäti – prípravok múdrosti
  • odstraňuje smútok v našom srdci a nahrádza ho radosťou
  • vhodný pri onkologických ochoreniach

 • VENISFÉR krém

  popraskané cievky, kŕčové žily, zranené srdce 19,55

  popraskané cievky, kŕčové žily, zranené srdce

  • hydratuje pokožku, denný aj nočný krém
  • zlepšuje prekrvenie, znižuje sklerotizáciu ciev
  • prvá pomoc pri ošetrení výronov, podliatin, modrín
  • má hlboké regeneračné účinky
  • pôsobí najmä na solar plexus a na srdcovú čakru
  • je to krém zranených duší – uzdravuje duševné zranenia
  • podporuje pokojný spánok, regeneruje unavené nohy

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.